Najnowsze

Nils. Ten niż sprawi, że w Polsce będzie bardzo mocno wiać

Najnowsze

Prognoza pogody na niedzielę
TVN MeteoPrognoza pogody na niedzielę

Pogoda w najbliższych dniach ulegnie zmianie, w związku z tym, że Polska dostanie się pod wpływ bardzo aktywnego układu niżowego znad Morza Norweskiego. Przede wszystkim znacznie wzrośnie prędkość wiatru, która w porywach będzie wynosić do 90 km/h. A wraz z przejściem frontów atmosferycznych, pojawią się także opady śniegu i deszczu ze śniegiem.

W sobotę Polska dostaje się od zachodu pod wpływ bardzo aktywnego układu niżowego Nils z centrum nad Morzem Norweskim. Nad krajem przemieszczą się z zachodu na wschód fronty atmosferyczne związane z niżem, a stara masa zimnego powietrza pochodzenia arktycznego będzie od zachodu wypierana przez cieplejsze masy powietrza polarnego znad Atlantyku.

Do kraju od zachodu wkroczyły właśnie opady śniegu i śniegu z deszczem związane z jednym z frontów, które doświadczą Polaków w ciągu najbliższych dni. W sobotnie popołudnie sypnęło śniegiem w Szczecinie, Słubicach i Zgorzelcu. Strefa opadów śniegu z deszczem w nocy z soboty na niedzielę przemieści się na wschód, więc do rana popada w całym kraju. Na drogach zrobi się ślisko, gdyż opady będą miejscami marznąć, w związku ze spadkiem temperatury poniżej 0 st. C.

Pojawi się silny wiatr

Wraz z dostaniem się Polski w strefę wpływów Nilsa, wzrośnie prędkość wiatru. Zwiększy się bowiem tzw. gradient ciśnienia, czyli różnica ciśnienia między centrum niżu (965 hPa) a centrum Wyżu Azorskiego (z ciśnieniem rzędu 1035 hPa). Obecnie porywy wiatru w Europie Zachodniej osiągają 70-90 km/h, miejscami na Wyspach Brytyjskich przekraczają 100 km/h.

Sztormowy niż da o sobie znać w Polsce w nocy z soboty na niedzielę, kiedy to porywy wiatru na zachodzie osiągną 50-60 km/h. Od niedzielnego poranka silniej powieje w całym kraju. Zachodni wiatr wiać będzie ze średnią prędkością do 20-40 km/h, w porywach do 50-70 km/h, w górach powyżej 100 km/h. Pod wieczór wiatr nasili się, a porywy osiągną 80 km/h. W górach prędkość wiatru okaże się większa niż 100 km/h.

Opady śniegu z deszczem i deszczu do 5 l/mkw. dadzą o sobie znać na przeważającym obszarze kraju, oprócz Małopolski, Kielecczyzny, Mazowsza, Mazur i Suwalszczyzny.

Mocno powieje w nocy z niedzieli na poniedziałek. Zachodni wiatr będzie miał średnią prędkość do 30-60 km/h, w porywach do 80-90 km/h. To wpływ mniejszego niżu Nils II, wędrującego w stronę Bałtyku na obrzeżach głównego niżu znad Morza Norweskiego.

Spadnie deszcz i deszcz ze śniegiem

W poniedziałek utrzyma się dość silny zachodni wiatr, osiągający w porywach do 70-80 km/h, a w górach powyżej 100 km/h. Opady, jakie występować będą w Polsce, to na ogół opady deszczu. Tylko na północy i północnym wschodzie okresami spodziewamy się deszczu ze śniegiem.

Temperatura stopniowo będzie wzrastać do 8 st. C w poniedziałek i wtorek na Śląsku oraz do 10 st. C w środę na całym zachodzie kraju.

Pogoda w kolejnych dniach

Wtorek na północnym zachodzie będzie bez opadów, poza tym okresami pojawi się deszcz do 5 l/mkw., a na Podlasiu - deszcz ze śniegiem. Wiatr zachodni i północno-zachodni, umiarkowany i dość silny, na północy w porywach dojdzie do 60 km/godz.

W środę okresami wystąpią opady deszczu do 1-10 l/mkw. Południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach osiągnie do 60 km/h.

W czwartek na północy kraju okresami pojawią się opady deszczu, do 1-5 l/mkw. Południowo-zachodni wiatr na ogół będzie słaby i umiarkowany, jedynie okresami przybierze na sile.

Od piątku czeka nas lekkie ochłodzenie. Na północy, wschodzie i południu okresami spadnie deszcz oraz deszcz ze śniegiem (do 5 l/mkw.). Wiatr na północnym wschodzie osiągnie prędkość do 60 km/h.

W sobotę na Pomorzu pojawi się słaby deszcz ze śniegiem.

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: cci-reanalyzer.org, Shutterstock

Pozostałe wiadomości