Najnowsze

Niezwykły film z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Najnowsze

Charakterystyczne miejsca na Ziemi z perspektywy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
NASACharakterystyczne miejsca na Ziemi z perspektywy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Mike Hopkins i Rick Mastracchio, nagrali niesamowity film, na którym przedstawione są charakterystyczne miejsca na Ziemi z perspektywy ISS. Film został nakręcony podczas trzydziestej ósmej ekspedycji.

Na filmie nagranym w lutym tego roku przez dwóch astronautów 38. ekspedycji, zaprezentowane są wyjątkowe miejsca na Ziemi widziane z kosmosu. Niezwykły materiał przedstawia między innymi włoską Etnę, jezioro Michigan, Zatokę San Francisco, Bazę Sił Powietrznych Edwards i Półwysep Apeniński.

Czym jest ISS?

Stacja ISS, służąca głównie do badań naukowych nad mikrograwitacją, krąży na wysokości od 404 km do 429 km nad Ziemią. Podczas trzydziestej ósmej ekspedycji na pokładzie statku przebywało sześciu astronautów. Trzech Rosjan, dwóch Amerykanów i jeden Japończyk. Rosję reprezentowali Oleg Kotow, Siergiej Riazanski i Michaił Tiurin, Stany Zjednoczone Michael Hopkins, Richard Mastriacchio, a Japonię Koichi Wakata. Załoga wystartowała 11 listopada 2013 roku. Ich misja zakończyła się 11 marca 2014 roku.

Astronauci na pokładzie ISSAstronauci na pokładzie ISSNASA

Życie w kosmosie

Pionierem nagrywania filmów w kosmosie, a następnie publikowania ich m.in. w serwisach społecznościowych był kanadyjski astronauta Chris Hadfield. Jego nagrania stały się hitem internetu. Na kamerze nagrywał z pozoru proste czynności, ale w stanie nieważkości takie jak mycie zębów czy golenie. Dzięki niemu szerokie grono odbiorców zainteresowało się nauką i kosmosem.

- Każdy astronauta ma swoje własne cele. Jednym z moich było zawsze edukowanie ludzi i zwiększanie świadomości publicznej na temat tego, czym zajmują się astronauci. Ta 5-miesięczna misja w połączeniu z siłą mediów społecznościowych umożliwiła to na niespotykanym dotąd poziomie. Wydaje mi się, że to ważne, aby ludzie zobaczyli świat z zupełnie nowej perspektywy, dzięki możliwościom, które dają nam nowe technologię. Zrobię wszystko co w mojej mocy, aby tak się stało – powiedział Hadfield.

Autor: mab/mk / Źródło: NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości