Najnowsze

Niezwykła mapa wysokości drzew świata

Najnowsze

Globalna mapa wysokości lasów

Amerykańska Agencja Kosmiczna opracowała mapę, pokazującą wysokość światowych lasów. Do jej stworzenia naukowcom posłużyły dane ze wszystkich dostępnych NASA narzędzi badawczych, m.in. ze spektoradiometru MODIS i amerykańsko-japońskiego satelity mierzącego opady deszczu. Mapa pozwala dojść do bardzo ciekawych wniosków.

Kolorem ciemnozielonym zaznaczono najwyższe lasy na świecie, jasnozielonym niższe, a żółtym tereny niezalesione. Na mapie wyraźnie widać, że roślinność najbliżej równika jest najwyższa. Im bliżej biegunów, tym lasy stają się niższe.

Amazonia wygrywa

Drzewa giganty sięgają ponad 40 metrów. Występują w lasach deszczowych Amazonii, w Afryce Środkowej i Indonezji, czyli w strefie równikowej.

Co ciekawe olbrzymie drzewostany można też spotkać z dala od strefy równikowej - w Australii i Nowej Zelandii. Rosną tam potężne eukaliptusy, które również sięgają kilkudziesięciu metrów.

Najwyższe lasy na świecie (NASA/ Earth Observatory)

Bliżej biegunów, ale równie wysoko

Ciemnozielony kolor widoczny jest też na Wschodnim Wybrzeżu USA, gdzie występują lasy jodłowe oraz w północnej części stanu Kalifornia, gdzie rozciąga się Park Narodowy Redwood słynący z wiecznie zielonych sekwoi, osiągających nawet 100 metrów.

Natomiast w Kanadzie, Europie i Rosji dominują głównie świerki, sosny i modrzewie, osiągające średnio 20 metrów. Na mapie zaznaczone są kolorem jasnozielonym.

Narzędzia

Do budowy mapy naukowcom NASA posłużył zaawansowany sprzęt Amerykańskiej Agencji Kosmicznej. Informacje zbierano z satelity ICESat, pobierającego dane z lodowców, chmur i lądu, spektoradiometru MODIS, umiejscowionego na satelitach Aqua i Terra, robiącego zdjęcia z kosmosu bardzo dobrej rozdzielczości. Wykorzystano też m.in. cyfrową topograficzną mapę Ziemi (STRM) oraz dane z satelity (TRMM) mierzącego opady deszczu i bilans energetyczny Ziemi.

Kierownikiem zespołu opracowującego najnowszą mapę był Marc Simard.

Prototyp

To nie pierwsza tego typu mapa. Prekursorem był Michael Lefsky z Uniwersytetu Kolorado, który w 2010 r. odwzorował na komputerze wysokość lasów na świecie.

Autor: mm/ŁUD / Źródło: earthobservatory.nasa.gov

Pozostałe wiadomości