Najnowsze

Niebo w piątek pełne spektakularnych chmur

Najnowsze

[object Object]
Zerwane dachy w powiecie kłobuckimtvn24
wideo 2/14

Wały szkwałowe, mammatusy - gwałtownym burzom w piątek towarzyszyły efektownie wyglądające chmury. Ich zdjęciami podzielili się z nami Reporterzy 24.

W piątek przez Polskę przechodziły nawałnice. Strażacy interweniowali tysiące razy.

Zapowiedzią nadchodzącej burzy jest często wał szkwałowy, czyli ciemny pas na czole chmury. Takie zjawisko w piątek dało się zaobserwować w kilku miejscowościach. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia z Poraja i Kłomnic na Śląsku.

Wały szkwałowe, inaczej chmury szelfowe, powstają na przednim skraju chmury burzowej w wyniku starcia się dwóch frontów atmosferycznych. Zazwyczaj towarzyszą cumulonimbusom, czyli kłębiastym chmurom deszczowym. Zwiastują nagłe opady atmosferyczne: zacinający deszcz, grad lub śnieg. Nadejście wału poprzedza porywisty i gwałtowny wiatr zwany szkwałem.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? PODZIEL SIĘ SWOJĄ RELACJĄ NA KONTAKT 24

"Wyglądały spektakularnie"

Także w Poraju oraz w Starachowicach w województwie świętokrzyskim można było zaobserwować chmury nazywane mammatusami.

"Tuż po burzy która przetoczyła się przez nasz region znowu pięknie na niebie namalowały się mammatusy. Wyglądały spektakularnie" - napisał internauta ze Starachowic.

Chmury te najczęściej można zaobserwować przy okazji gwałtownych burz. Wyglądem przypominające krowie wymiona wypukłości znajdują się w dolnej części chmury burzowej, na przykład cumulonimbusa lub stratocumulusa.

Autor: ps / Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości