Najnowsze

Niebo mieniło się kolorami tęczy. Zorza polarna nad Polską

Najnowsze

Na polskim niebie widać było zorzę polarną
Kontakt24Na polskim niebie widać było zorzę polarną

W niedziele po zmroku można było obserwować na niebie zorzę polarną. Światła północy pojawiły się nawet w południowych regionach naszego kraju.

W niedzielę w Polsce pojawiła się zorza polarna. O godz. 18.30 notowano 6 w skali KP, przed godz. 20 KP wynosiło nawet około 8 (9-stopniowa skalą KP opisuje się zasięg występowania zorzy polarnej - KP1 oznacza, że zjawisko na niebie będzie można zaobserwować blisko bieguna, a KP 9, że zorza pojawi się nawet w południowej Polsce).

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcie zorzy polarnej m.in. z Lubelszczyzny i z Jeleniej Góry. Serwis meteomodel udostępnił nam także zdjęcie z Małopolski.

Zasięg występowania zorzy polarnej w skali KP
Zasięg występowania zorzy polarnej w skali KPZasięg występowania zorzy polarnej w skali KPTVN Meteo

Jak powstaje aurora borealis?

Zorza polarna powstaje w wyniku rozbłysków słonecznych, podczas których duże ilości naładowanych cząstek są wyrzucane ze Słońca i mkną przez Układ Słoneczny, czasem wpadając na naszą planetę.

- Ziemia ma naturalnego obrońcę w postaci magnetosfery. Ona wyłapuje cząstki, sprawiając, że poruszają się wzdłuż linii naszego pola magnetycznego. Pole magnetyczne dotyka naszej planety tylko w dwóch miejscach - na biegunach, zupełnie jak w magnesie. Cząstki - poruszając się po liniach pola magnetycznego - dochodzą do ziemskiej atmosfery właśnie w okolicach podbiegunowych. Tam, uderzając w naszą atmosferę, pobudzają do świecenia cząstki gazu - wyjaśniał Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Zorza polarna nad Skawiną

Autor: mab / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt24/ KarolNienartowicz

Pozostałe wiadomości