Najnowsze

Niebiańskie promienie uchwycili z kosmosu

Najnowsze

Promienie zmierzchowe widziane z kosmosu

Astronauci pracujący na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uchwycili niezwykłe zjawisko, które od wieków jest inspiracją artystów. To promienie zmierzchu, które najczęściej towarzyszą postaciom z obrazów o treści religijnej. Z kosmosu wyraźnie widać, w jaki sposób powstają.

Astronomowie wyróżniają trzy rodzaje promieni zmierzchowych. Różni je geneza powstania.

Są promienie przedostające się przez przerwy w warstwach chmur. Znamy teżpromienie światła lub smugi cienia, wychodzące spoza brzegu chmury i w końcu smugi cienia wychodzące spod horyzontu o wschodzie i zachodzie słońca.

Promienie zmierzchowe widoczne są najczęściej w warunkach wysokiej wilgotności powietrza, kiedy w atmosferze jest dużo cząstek rozpraszalnych. Zapewniają one wyraźny kontrast między cieniem i oświetloną częścią nieba.

Jak padają promienie

Kiedy wieczorem lub nad ranem obserwujemy promienie z ziemi, wydaje nam się że padają na zewnątrz od źródła światła, a to ze względu na odległość i perspektywę. Jednak w rzeczywistości promienie padają równoległe.

Doskonale pokazuje to zdjęcie wykonane z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Słońce znajduje się po lewej stronie obrazu. Jego światło przedzierając się przez chmury, wytwarza równoległe promienie.

Zdjęcie wykonano 18 października br. NASA opublikowała je na stronach Earth Observatory.

Zdjęcie poniżej prezentuje promienie słoneczne widziane z naszej, ziemskiej perspektywy:

Słoneczne promienie widziane z Ziemi (sxc.hu)

Autor: mm//ŁUD / Źródło: NASA, www.mount.cad.pl

Pozostałe wiadomości