Najnowsze

Niebezpieczny sezon coraz bliżej. "Łowcy huraganów" ruszyli w trasę

Najnowsze

[object Object]
Huragany Harvey, Irma i Maria (NASA)NASA
wideo 2/7

W zbliżającym się sezonie huraganowym nad Atlantykiem prognozowanych jest 14 burz, z których aż siedem może stać się huraganami. W związku z tym już teraz Amerykańska Służba Pogodowa prowadzi akcję informacyjną wśród mieszkańców zagrożonych terenów.

Sezon huraganowy nad Atlantykiem i Pacyfikiem w tym roku rozpocznie się 1 czerwca i będzie trwał do końca listopada.

Specjaliści z Uniwersytetu w Kolorado spodziewają się, że tegoroczny sezon huraganowy będzie miał poziom powyżej średniej z oczekiwanymi 14 burzami. Przewiduje się, że siedem z nich może stać się huraganami, a trzy mogą okazać się gwałtowne. Prawdopodobieństwo wejścia przynajmniej jednego, dużego huraganu na terytorium Stanów Zjednoczonych wynosi 63 procent.

Należy przypomnieć, że ubiegły rok był jednym z najgorszych w historii huraganów. Uformowało się 17 burz, z których aż 10 stało się huraganami, sześć z nich miało podwyższoną kategorię (trzecią, czwartą lub piątą w skali Saffira-Simpsona).

Zaliczają się do nich między innymi Harvey, Irma i Maria, które spowodowały ogromne zniszczenia. Przyniosły łącznie straty szacowane na 265 miliardów dolarów. Dla porównania huragan Katrina, najbardziej kosztowny z burz powstałych od 1900 roku, przyniósł straty w wysokości 125 miliardów dolarów.

Zobacz niezwykłą wizualizację huraganów z 2017 roku:

Trzy miesiące huraganów w dwóch minutach filmu (NASA)
Trzy miesiące huraganów w dwóch minutach filmu (NASA)NASA

Propagowanie wiedzy o huraganach

W czwartek meteorolodzy i specjaliści z National Weather Service, zajmujący się badaniem huraganów w Stanach Zjednoczonych, odwiedzili Panamę. Wizyta ta jest częścią międzynarodowego objazdu w ramach akcji "Caribbean Hurricane Awareness Tour".

Jej celem jest poszerzenie wiedzy mieszkańców zagrożonych terenów na temat burz tropikalnych i huraganów. Naukowcy chcą też zachęcać ludzi do przygotowania się na nadchodzące niebezpieczeństwa.

Badacze burz latają dwoma amerykańskimi samolotami - Jet Gulfstream IV i WC-130J "Hercules", zwanymi "łowcami huraganów”.

Kwietniowa akcja trwa pięć dni. Naukowcy odwiedzili już Meksyk, Panamę, Jamajkę i Portoryko. W maju ruszą w kolejny pięciodniowy objazd, tym razem po Stanach Zjednoczonych. Od 7 do 11 maja odwiedzą stany: Teksas, Luizjana, Alabama, a ich ostatnim przystankiem będzie Floryda.

WC-130J "Hercules'" amerykańskich sił lotniczych (PAP/EPA)PAP/EPA/Bienvenido Velasco Blanco
Jet Gulfstream IV (Jet G-IV) (PAP/EPA)PAP/EPA/Bienvenido Velasco Blanco

Autor: dd/aw / Źródło: PanamaToday.com/Etesa/National Weather Service/CNN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Bienvenido Velasco Blanco\NASA

Pozostałe wiadomości