Najnowsze

Niebezpiecznie we Włoszech. Władze ewakuują mieszkańców

Najnowsze


Włoskie władze ostrzegają mieszkańców przed niebezpiecznymi skutkami intensywnych opadów deszczu. W Pizie wprowadzono najwyższy stan alarmowy, Rzym zalewa woda, a w kurortach narciarskich schodzą lawiny. Według prognoz, opady ustąpią dopiero na początku tygodnia.

Policyjne śmigłowce na bieżąco monitorują poziom wody na rzece Arno w Pizie. Wszystko za sprawą intensywnych opadów deszczu, które występują we Włoszech od kilku dni.

Z lokalnych doniesień wynika, że przepływająca przez centrum Pizy rzeka Arno osiągnęła niebezpiecznie wysoki stan wody, dlatego władze postanowiły wprowadzić najwyższy alert pogodowy. Z powodu zagrożenia powodziowego, wprowadzono tam ewakuacje setek mieszkańcy.

Meteorolodzy prognozują, że ulewy będą towarzyszyć mieszkańcom Włoch jeszcze do końca weekendu.

Stolica pod wodą

Trudna sytuacja panuje także w Wiecznym Mieście. Po wielogodzinnych burzach, które wystąpiły tam w nocy z czwartku na piątek zalanych zostało wiele domów w nadmorskich dzielnicach. Nie najlepiej jest na północy miasta, gdzie również doszło do powodzi i podtopień. Mieszkańcy jednej z północnych dzielnic - Prima Porta - czekali na ratunek na dachach swoich domów.

W peryferyjnych dzielnicach miasta odnotowano lawinę błotną. Połacie przesiąkniętej wodą gleby osunęły się na baraki w obozowisku romskim. Strażacy wydobyli z błota sześć osób, którym nic się nie stało.

Władze włoskiej stolicy apelowali do mieszkańców, by ograniczyli poruszanie się po mieście. Zarząd autostrad radził kierowcom, żeby rezygnowali z podróży o ile nie są one konieczne.

W piątek, hydrolodzy informowali, że poziom wody na Tybrze wzrósł o 3 metry w ciągu zaledwie 24 godzin.

Utrudnienia sięgnęły także transportu kolejowego. Zerwane zostało połączenie między Rzymem, a lotniskiem Fiumicino.

Lawiny i powodzie

Na północy Włoch, w rejonie Ligurii, władze ostrzegały nie tylko przed śnieżycami, ale również przed powodziami. W Savonie i Genui ogłoszono 1 stopień zagrożenia powodzią. W Vento jeszcze w piątek obowiązywał czwarty stopień zagrożenia lawinowego, jednak specjaliści zaznaczali, że może zrobić się jeszcze niebezpieczniej i zacznie obowiązywać piąty, najwyższy stopień. Zalegająca w górach pokrywa śnieżna przekracza bowiem bezpieczny poziom o 2 m. W związku z tym zamknięto niektóre szkoły, a turystom zdecydowanie odradza się uprawnianie sportów zimowych w innych niż wyznaczone do tego miejscach.

Po trwających całą dobę opadach śniegu w Trydencie, w piątek pojawiło się ostrzeżenie przed intensywnymi opadami deszczu.

Za dużo wody w rzekach

Północno-środkowe Włochy, szczególnie w rejonie Toskanii i Lacjum, walczą z przepełnionymi rzekami. Arno, jedna z najważniejszych i najbardziej malowniczych rzek Toskanii, grozi wystąpieniem z brzegów. Alarm z powodu przepełnionych rzek ogłoszono również we Florencji i w Prato. Rzeki, które wylały do tej pory, najwięcej szkód poczyniły w uprawach. Zagrożona zalaniem jest Wenecja, w której odnotowano wzrost stanu wody o 125 cm.

Historia się powtarza

Ostatnie tak obfite opady w północnych regionach Włoch odnotowano na początku 2013 roku. Wtedy również drogi zostały pokryte grubą warstwą śniegu, przez co nieprzyzwyczajeni do takich warunków drogowych włoscy kierowcy doprowadzili do wielu kolizji.

Autor: nb,kt/mj / Źródło: ANSA.it

Pozostałe wiadomości