Najnowsze

Niebezpieczne burze z ulewami. Drugi stopień ostrzeżeń IMGW

Najnowsze

Pogoda na wtorek. 07.07
Pogoda na wtorek. 07.07tvnmeteo.pl
wideo 2/16

We wtorek rano w niektórych częściach Polski pogoda może być niebezpieczna. Obowiązują alarmy drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu z burzami wydane przez synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w poniedziałek alert RCB do osób przebywających w południowej i południowo-wschodniej części województwa podkarpackiego.

"Uwaga! Dziś (06.07), w nocy i jutro rano prognozowany ulewny deszcz i burze. Możliwe wezbrania rzek. Przygotuj się na podtopienia. Stosuj się do poleceń służb" - czytaliśmy w komunikacie RCB.

Służby apelują także, by znaleźć bezpieczne schronienie.

Czym jest alert RCB?

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę. Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z intensywnymi opadami deszczu w województwie podkarpackim, w powiatach: jarosławskim, przemyskim, Przemyśl, brzozowskim, bieszczadzkim, leskim, sanockim, krośnieńskim, Krosno, jasielskim.

Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności ostrzeżenia sięgnie do 30-50 litrów na metr kwadratowy, lokalnie do 80 l/mkw. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 80 kilometrów na godzinę. Możliwe są opady gradu.

Alarmy będą ważne do godziny 12 we wtorek.

Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW

Czym jest ostrzeżenie drugiego stopnia?

Zgodnie z definicją IMGW, alarm drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest prognoza zagrożeń?

Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Jak zabezpieczyć się przed wichurą (RCB)RCB

Autor: kw,anw,ps/aw / Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Pexels (CC0)

Pozostałe wiadomości