Najnowsze

Niebezpieczna pogoda. Alert RCB, ostrzeżenia nawet trzeciego stopnia

Najnowsze

Pogoda na noc 29/30.06
Pogoda na noc 29/30.06tvnmeteo.pl
wideo 2/16

W ciągu najbliższych godzin mieszkańcy części kraju powinni spodziewać się niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Mogą występować burze z gradem oraz intensywne opady deszczu. Obowiązują ostrzeżenia, miejscami najwyższego stopnia, wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert SMS.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało ostrzeżenie SMS do osób przebywających na obszarze województw: mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego i części warmińsko-mazurskiego.

"Uwaga! Dziś (29.06) oraz w nocy ulewny deszcz i burze z silnym wiatrem. Przygotuj się na podtopienia. Stosuj się do poleceń służb" - czytamy na Twitterze Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Alert RCB dotyczy też południa kraju. Wysłano go do osób przebywających w województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim oraz w części woj. dolnośląskiego i opolskiego.

"Uwaga! Dziś (29.06) i w nocy intensywne opady deszczu, burze i silny wiatr. Możliwe nagłe wezbrania rzek i podtopienia. Stosuj się do poleceń służb" - brzmi komunikat na Rządowego Centrum Bezpieczeństwa na Twitterze.

Ostrzeżenia meteorologiczne trzeciego stopnia

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia, przed burzami z gradem w województwie lubelskim, poza powiatami: ryckim, puławskim, opolskim, lubelskim, kraśnickim, janowskim i biłgorajskim. Będą ważne do północy.

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 50 do 60 litrów wody na metr kwadratowy oraz porywami wiatru o prędkości do 120 kilometrów na godzinę. Miejscami możliwy jest grad, a niewykluczone jest, że pojawi się też trąba powietrzna.

Ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia

W części kraju obowiązują alarmy drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu z burzami. Wydano je w województwach:

- mazowieckim, w powiatach: łosickim, siedleckim, Siedlce, mińskim, wołomińskim, węgrowskim, sokołowskim, ostrowskim, wyszkowskim, legionowskim, pułtuskim, ciechanowskim, makowskim, ostrołęckim, Ostrołęka, przasnyskim i mławskim, gdzie ważne będą do godziny 2 we wtorek;

- podlaskim, gdzie ważne będą do godziny 6 we wtorek;

- warmińsko-mazurskim, w powiatach: węgorzewskim, gołdapskim, suwalskim, Suwałki, oleckim, giżyckim, ełckim, piskim, gdzie ważne będą do godz. 6 we wtorek

Prognozowane jest wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym, a w czasie burz nawalnym. Miejscami może spaść od 40 do 60 l/mkw. W trakcie opadów będą występować burze z porywami wiatru do 90-110 km/h.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW

Ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu z burzami dotyczą województw:

- wielkopolskim, w powiatach: złotowskim pilskim, czarnkowsko-trzcianeckim, chodzieskim, obornickim, wągrowieckim, gdzie będą ważne do północy w nocy z wtorku na środę;

- warmińsko-mazurskiego (oprócz powiatów, w których obowiązują alarmy drugiego stopnia), gdzie ważne będą do godz. 2 we wtorek;

- podkarpackiego, powiatów: lubaczowskiego, przeworskiego, jarosławskiego, przemyskiego, Przemyśl, bieszczadzkiego, leskiego i sanockiego.

Prognozowane jest wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym, miejscami spadnie od 15 do 30 l/mkw., lokalnie do 40 l/mkw. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 80 km/h.

Zasady bezpieczeństwa podczas burzy (RCB)Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Czym jest alert RCB?

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę. Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia?

Jak brzmi definicja IMGW, ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia?

Według IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

Ostrzeżenie pierwszego stopnia, według IMGW, przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Autor: dd,kw,map,anw,ps / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Tanya Gorelova/pexels.com

Pozostałe wiadomości