Najnowsze

Nie żyje najstarszy w Europie hipopotam nilowy

Najnowsze

tvn24Zmarł hipopotam Hipolit

W chorzowskim ogrodzie zoologicznym zmarł najstarszy w Europie hipopotam nilowy - Hipolit. Miał około 55 lat. Jedenaścioro jego dzieci mieszka w różnych europejskich ogrodach zoologicznych.

O śmierci hipopotama, należącego do najstarszych osobników tego gatunku na świecie, poinformowało w sobotę Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, które wspierało jego utrzymanie w chorzowskim ZOO. Z relacji opiekunów zwierzęcia wynika, że od dwóch tygodni Hipolit był osowiały - nie przyjmował pokarmów i nie reagował na zachęty opiekunów ani zwiedzających. Nie pomogła kilkakrotna wymiana wody w basenie. Ostateczną przyczynę śmierci zwierzęcia potwierdzi weterynaryjna sekcja, ale wszystko wskazuje na to, że hipopotam zmarł ze starości.

Wiek bliżej nieokreślony

Dokumenty Hipolita jakiś czas temu zaginęły i nie wiadomo, kiedy dokładnie się urodził - najprawdopodobniej w 1961 lub 1963 roku. Na potrzeby urządzonych w maju tego roku urodzin Hipolita przyjęto tę pierwszą datę - hipopotam otrzymał wówczas na 55. urodziny specjalnie przygotowany warzywno-owocowy tort. Do chorzowskiego zoo Hipolit przyjechał z Holandii. Jego wybieg składał się z dwóch części i basenów betonowych. Hipopotam miał ok. 3,5-metra długości i 1,5 metra wysokości w kłębie. Jego głowa ważyła ponad 200 kilogramów, a całe ciało prawie trzy tony.

Przyjazny i estetyczny

Według opiekunów Hipolit był wyjątkowo sympatyczny i łagodny. Choć należał do największych i najniebezpieczniejszych afrykańskich zwierząt, chętnie był odwiedzany przez sympatyków śląskiego ogrodu, zafascynowanych jego umiejętnościami. Całe dnie spędzał w wodzie, w której poruszał się z dużą gracją i sprawnością, wstrzymując oddech nawet na pięć minut. Potrafił rozwierać paszczę do szerokości jednego metra. Aby się najeść, jak każdy hipopotam, za jednym razem musiał zjeść tyle trawy, ile waży dorosły człowiek.

Prywatny życiorys

Przez 45 lat Hipolit dzielił wybieg z partnerką Hambą, która zmarła w 2011 roku. Mieli 14 dzieci, z których 11 przeżyło i trafiło do innych ogrodów zoologicznych. Hipopotamy żyją zwykle około 40 lat, rzadko dożywają 50. Hipolit mógł też być najstarszym hipopotamem na świecie. W maju tego roku w zoo w Kijowie zmarła bowiem 58-letnia Bresta, przed trzema laty ogłoszona najstarszym hipopotamem świata.

W maju skończył 55 lat. Zobacz, jak je świętował:

55. urodziny Hipolita
55. urodziny HipolitaTVN 24 Katowice

Autor: AD/jap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości