Najnowsze

Nie widać końca suszy w USA

Najnowsze

Susza w USA. Stan na 11 września

Po najgorętszej w historii połowie roku w USA, wyższe niż zwykle temperatury i niższe opady w większości stanów USA są prognozowane aż do października.

Na obszarze środkowego zachodu opady poniżej średniej już spowodowały najgorsze susze od czasów słynnego Dust Bowl (1931-1938 ). Eksperci Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) nie wykluczyli, że susze mogą potrwać nawet dłużej, zaznaczyli też, że istnieje możliwość pojawienia się zjawiska El Nino, które może przynieść jeszcze więcej ciepła i suchego powietrza do końca 2012 roku.

Pesymistyczne NOAA

Według raportu Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej „nie ma powodów, by sądzić, że sytuacja się poprawi. Cieplejsze warunki w nadchodzących miesiącach mogą jeszcze przebić obecne poziomy, co może mieć bardzo zły wpływ na rolnictwo.”

Brak wilgoci, brak deszczu

Kolejnym powodem, dla którego susza może trwać dłużej, jest to, że ciepło pozbawiło glebę wilgoci, co oznacza mniejszą możliwość parowania i powstawania opadów. W ostatnich miesiącach temperatury na lądach były najcieplejsze w historii pomiarów, a temperatura oceanu dziesiąta z najcieplejszych.

Amerykańska agencja US Drought Monitor informuje co najmniej 64 procent powierzchni kontynentalnych Stanów Zjednoczonych doświadczyło umiarkowanej lub poważnej suszy.

Autor: adsz/mj / Źródło: Reuters, NOAA

Pozostałe wiadomości