Nie jest dobrze. Powietrze dusi, szczególnie na południu

[object Object]
Piotr Siergiej o głównych przyczynach powstawania smogu w Polscetvn24
wideo 2/35

W środę przez cały dzień powietrze okazywało się szkodliwe w bardzo wielu regionach Polski. Smog, który dusił przez cały dzień, dusi nadal.

NASZ SERWIS SMOGOWY - TU SPRAWDZISZ AKTUALNY STAN POWIETRZA

Mroźna pogoda i brak wiatru sprawia, że w niemalże całej Polsce od rana unosi się smog. Z godziny na godzinę jest coraz gorzej. W niektórych miejscach jakość powietrza jest zła, a nawet fatalna, co negatywnie wpływa na nasze zdrowie.

Zwłaszcza przy takiej pogodzie jak dziś warto ograniczyć palenie w piecach oraz skorzystać z komunikacji zbiorowej. Większość zanieczyszczeń, która zostanie wyemitowana, nie ma jak uciec, więc utrzymuje się przy powierzchni ziemi w formie pyły zawieszonego. Zatem im mniej trujących substancji wyemitujemy, tym lepiej dla naszych płuc.

Stężenie pyłu PM10

Powietrze o fatalnej jakości pod względem zawartości pyłu PM10 po godzinie 21 odnotowano w Nowym Targu (249 µg/m3), Żywcu (249 µg/m3), Sulęcinie (218,78 µg/m3), Nowym Sączu (216,81 µg/m3) i Zakopanem (203,72 µg/m3).

Stężenie pyły zawieszonego PM10 przekroczyło 150 µg/m3 w miejscowościach Kościerzyna, Malbork, Starogard Szczeciński, Wschowa, Żary, Lubań, Ustroń, Zdzieszowice i Warszawa. Tam oddycha się powietrzem o złej jakości.

Niezdrowe powietrze, w którym stężenie pyłu PM10 wyniosło więcej niż 100 µg/m3, odnotowano głównie w zachodniej połowie kraju.

W wielu punktach pomiarowych zostało odnotowane także średnie powietrze. Dopuszczalne normy nie zostały przekroczone tylko w kilku miejscach w Polsce wschodniej.

Stężenie pyłu PM10 o godzinie 21.20TVN Meteo za GIOŚ

Stężenie pyłu PM2,5

Jeśli chodzi o stężenie pyłu PM2,5, fatalna jakość powietrza po godzinie 21 wystąpiła w Kościeżynie (159 µg/m3), Bielsko-Białej (159 µg/m3) i miejscowości Parkowa (124 µg/m3).

Zła jakość powietrza wystąpiła w Olsztynie, Szczecienie, Zielonej Górze, Kaliszu, Wrocławiu, Warszawie, Kędzierzynie-Koźlu i Katowicach.

Niezdrowe powietrze pojawiło się również w wielu miejscowościach.

W wielu punktach pomiarowych odnotowano powietrze średniej jakości. Jedynie w dwóch miejscach normy stężenia pyłu PM2,5 nie zostały przekroczone.

Stężenie pyłu PM2,5 o godzinie 21.20TVN Meteo za GIOŚ

Dopuszczalne normy

Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3. Jeśli chodzi o stężenie pyłu PM2,5 to nie może ono przekraczać 36 µg/m3. Stężenie benzenu powinno być niższe niż 10 µg/m3.

Jak się chronić?

Przebywanie na dworze podczas dni ze złą jakością powietrza jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Naraża na niebezpieczeństwo przede wszystkim nasze drogi oddechowe. Szczególnie narażone są osoby starsze, chore, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Jeżeli tylko jest to możliwe, zaleca się im, żeby nie wychodzili z domu. Zdrowi dorośli powinni zaś powstrzymywać się od aktywności fizycznej na otwartym powietrzu.

Emisja pyłów z domowych urządzeń grzewczych (Polski Alarm Smogowy)Polski Alarm Smogowy
Jak się bronić przed smogiem?tvn24

Autor: amm / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości