Nie będzie końca świata. Czeka nas bakun


Amerykańscy archeolodzy odkryli fresk, który rzuca nowe światło na słynny kalendarz Majów, według badaczy zapowiadający koniec świata na 22 grudnia 2012 r. Ci, którzy zasugerowali się tą datą i przygotowywali na rychły koniec, mogą odetchnąć. Zdaniem badaczy, ten termin oznacza początek nowego cyklu dziejów, a Majowie wcale nie wierzyli w zagładę, lecz w nieskończoność.

W czwartek archeolodzy ogłosili, że w ruinach Xultun, dawnej aglomeracji Majów, leżącej na terenie Gwatemali, znaleźli mural pochodzący z ok. 800 r. n. e. Znajdują się na nim freski odnoszące się do kalendarza księżycowego. Według naukowców wskazują one na to, że słynny kalendarz Majów przewidywał ogromny postęp czasu, a grudzień 2012 r. oznaczał w nim nie moment zagłady, tylko początek nowego cyklu kalendarzowego zwanego baktun.

Czytali nieskończoność z gwiazd

Odkrycie potwierdza pojawiające się w ostatnich latach opinie różnych specjalistów zajmujących kulturami prekolumbijskimi, którzy sprzeciwiali się popularnym interpretacjom zawartej w kalendarzu Majów przełomowej daty jako terminu końca świata.

- Czas to coś, co trwa wiecznie, w coraz większych i większych cyklach. Część ich obsesji na punkcie ruchu planet, Księżyca i Słońca miała służyć "odblokowaniu" coraz większych cykli oraz zakotwiczeniu w nich ważnych zdarzeń z życia władców - wyjaśnia przekonania Majów kierujący kierujący pracami badawczymi William Saturno z Boston University.

- Czy Majowie uważali, że świat skończy się w 2012 roku? Nie. Czy wierzyli, że w ogóle nastąpi koniec świata? Nie. Majowie byli przekonani o nieskończoności, którą śledzili w ruchach ciał niebieskich - podkreślał Saturno.

"Ścienny kalendarz" i portrety

Naukowcy podkreślają, że mural z Xultun to pierwszy przykład sztuki Majów znaleziony na ścianie budynku. Pokryte roślinnością mury, na których się znajduje, musiały kiedyś stanowić część kompleksu zamieszkiwanego przez kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Zapisy na ścianie wykonał prawdopodobnie pisarz albo kapłan, tworząc rodzaj ściennego kalendarza, który miał pomóc władcy zharmonizować święte rytuały z wydarzeniami na niebie.

Na innych ścianach konstrukcji również odkryto malunki. Przedstawiają króla w pierzastym nakryciu głowy siedzącego na tronie i ubraną na biało postać stojącą za nim. Jest też wizerunek skryby trzymającego rysik.

Jedna z indiańskich cywilizacji

- To nasze pierwsze spojrzenie na to, z czym pracowali astronomowie Majów, jakie były ich odniesienia w IX wieku - powiedział Saturno. - Trudno sobie wyobrazić, co robiliby współcześni naukowcy, gdyby nie mieli dostępu do prac, które pojawiły się przed nimi - dodał.

Majowie stanowili jedną z wielkich starożytnych cywilizacji Mezoameryki. Budowali miasta o rozbudowanych centrach ceremonialnych i wznosili kamienne piramidy. Klasyczny okres cywilizacji Majów rozpoczął się około roku 300 naszej ery. Cywilizacja upadła około 900 naszej ery.

Autor: js/mj / Źródło: Reuters TV

Pozostałe wiadomości