Najnowsze

Nie bądźcie obojętni - pamiętajcie o zwierzętach

Najnowsze


Za nami mroźna noc, na Suwalszczyźnie i Kielecczyźnie temperatura spadła do -12 st., na Mazowszu i Ziemi Łódzkiej do -11 st. Poranek jest zimny i nieprzyjemny na przeważającym obszarze kraju. A zima nie odpuści, nawet jeśli w najbliższych dniach będzie nieco cieplej, to powróci ze zdwojoną siłą.

Do tej pory, dzięki lekkiej zimie, zwierzęta dziko żyjące, jak sarny, zające, żubry, nie miały trudności ze zdobyciem pożywienia. Na Podlasiu pojawił się nawet problem z corocznym o tej porze liczeniem żubrów, gdyż mając obfitość żołędzi, nie przychodziły do paśników. Ptaki też niespecjalnie głodowały.

Bezdomnym zwierzętom, takim jak koty czy psy, łatwiej było przetrwać chłody i deszcz. Ale ta łaskawa aura odchodzi.

Zadbaj o bezdomne zwierzęta

Internauto, czytając o mrozach w Polsce, o zimie mającej trwać do marca, nie myśl tylko o trudnościach jakie Ciebie spotkają, pamiętaj o zwierzętach. Śnieg i mróz są uciążliwe dla ludzi, a dla bezdomnych, poniewierających się zwierząt, często śmiertelne.

Oswojone przez człowieka zwierzęta i przez niego porzucone, gdzieś na parkingu, w parku, są często bezradne, jak małe, opuszczone dzieci. Wygłodzone ptaki zjedzą wszystko, co znajdą, nawet pokarm mocno zepsuty, niejednokrotnie ze skutkiem dla nich śmiertelnym.

Dokarmiaj ptaki

Pamiętaj proszę o bezdomnych kotach, bardzo potrzebnych w naszym ekosystemie, czy to wiejskim, czy miejskim.

Zostaw uchylone okienko w piwnicy, zostaw niewielką szparę w komórce, pozwól przeczekać mrozy w ciepłym, bezpiecznym kącie.

Nie pozostawaj obojętny wobec zagubionego psa, zaopiekuj się, zadzwoń do służb niosących zwierzętom pomoc.

Powieś na gałęzi słoninę dla ptaków. Nie wyrzucaj dobrego jeszcze chleba, dodaj odrobinę tłuszczu i nakarm ptaki w parku.

Zareaguj! Nie trzeba wiele zachodu, by pomóc innemu stworzeniu przetrwać.

Gdybyś Ty znalazł się na ulicy sam, głodny, wystraszony - siedziałbyś w kącie i czekał, aż ktoś z ludzi, obojętnie obok Ciebie przechodzących, schyli się i pomoże…

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości