Najnowsze

"Nic nie usprawiedliwi naszej bezczynności"

Najnowsze

Arleta Unton-Pyziołek o zbliżającej się małej epoce lodowcowej
Arleta Unton-Pyziołek o zbliżającej się małej epoce lodowcowej

Czy jest możliwe, aby w walce z globalnym ociepleniem klimat obronił się sam? Czy potencjalne, przyszłe ochłodzenie może zrównoważyć szkodliwą działalność człowieka?

Istnieją różne teorie na temat globalnego ocieplenia. Czym jest, w jakim tempie się rozwija lub też, czy w ogóle istnieje.

Naukowcy z University of Reading, przeprowadzili badania nad Małą Epoką Lodową (MEL). Na jej podstawie próbowali odnaleźć podobieństwa klimatu między tamtym, a obecnym czasem.

Mała epoka lodowa

Okres między XV/XVI, a XIX wiekiem (istnieją różne teorie na temat dokładnego czasu) charakteryzował się występowaniem niższych temperatur. Czas ten został nazwany Małą Epokową Lodową (MEL).

Najchłodniej było podczas tzw. Minimum Maundera, trwającego od 1645 do 1715 roku.

Rekonstrukcja średnich temperatur na przestrzeni ostatnich 2000 lat
Rekonstrukcja średnich temperatur na przestrzeni ostatnich 2000 latRekonstrukcja średnich temperatur na przestrzeni ostatnich 2000 latRobert A. Rohde/ Wikipedia

Prawdopodobnie Mała Epoka Lodowa była wynikiem zmniejszonej aktywności słońca. Wśród innych przyczyn wymienia się m.in. zwiększoną aktywność wulkaniczną. Nie istnieje jednak jedna, potwierdzona naukowo przyczyna zjawiska.

Wielu naukowców zaprzecza ogólnemu istnieniu globalnego ocieplenia. Uważają, że Ziemia naturalnie wychodzi z niskich temperatur. Naturalnym więc jest fakt, że klimat się zmienia- raz temperatury są wyższe, raz niższe. Twierdzą, że po obecnym ociepleniu możliwe jest późniejsze ochłodzenie, jak to było podczas MEL.

Dowody

Naukowcy z University of Reading m.in. badając lód antarktyczny odkryli, że epoka rzeczywiście istniała, jednak ochłodzenie to było niewielkie.

Średnia temperatura powietrza spadła o zaledwie pół stopnia Celsjusza. Podczas zim m.in. kilkukrotnie zamarzała Tamiza. Ostatnie tego typu zdarzenia wystąpiły w XIX wieku na końcu MEL.

Podkreśla się również, że wraz z mroźniejszymi zimami występującymi w Anglii, jednocześnie cieplejsze były lata.

Na pocieszenie

Obecne badania udowadniają, że wystąpienie Małej Epoki Lodowej nie wpłynęło na teraźniejszy klimat.

- Wyniki przeprowadzonych przez nas badań dają niewielką nadzieję na przyszłość. Aktywność słoneczna obecnie spada, lecz jakiekolwiek ochłodzenie nie zrównoważy wzrastającej emisji dwutlenku węgla. Nie usprawiedliwi również bezczynności w rozwiązaniu problemu- twierdzi Profesor Mike Lockwood lider omawianych badań nad Epoką.

Autor: ao/rp / Źródło: ifls.com, www.reading.ac.uk

Źródło zdjęcia głównego: Thomas Wyke/ Wikipedia

Pozostałe wiadomości