Najnowsze

Niby mięczak, ale zęby ma z żelaza. Poznajcie "wędrującego klopsa"

Najnowsze

Poznajcie "wędrującego klopsa"
Poznajcie "wędrującego klopsa"Northwestern University
wideo 2/9

Nowe badania wykazały, że zęby specyficznego mięczaka - Cryptochiton stelleri - pieszczotliwie zwanego "wędrującym klopsem", zawierają rzadko występujący minerał, w skład którego wchodzi między innymi żelazo. Dotychczas sądzono, że ten typ związku chemicznego występuje tylko wzdłuż skalistych wybrzeży.

Naukowcy wykryli, że w skład zębów "wędrującego klopsa" wchodzi rzadki minerał zwany santabarbaraitem. Związek ten składa się między innymi z żelaza i fosforu. To wyjaśniło zagadkę, dlaczego mięczak morski Cryptochiton stelleri bez problemu radzi sobie z zeskrobywaniem jedzenia ze skał.

- Santabarbarait ma wysoką zawartość wody, co czyni go silnym przy niskiej gęstości. Myślimy, że może to wzmocnić zęby bez dodawania im dodatkowej wagi – stwierdził autor badania Derk Joester, profesor nadzwyczajny nauk materiałowych i inżynierii na Uniwersytecie Northwestern w Illinois.

"Wędrujący klops" w środowisku naturalnym (Northwestern University/Jerry Kirkhart)Northwestern University/Jerry Kirkhart

Pancerz i tarka

"Wędrujący klops" jest największym znanym przedstawicielem gromady chitonów. Obejmuje ona około tysiąca różnych gatunków. Chitony mogą mieć wielkość od 3 milimetrów do 43 centymetrów. Ich ciało jest owalne lub spłaszczone i dwubocznie symetryczne. Jego pancerz jest zbudowany z nachodzących na siebie płyt. Niektórym przypomina pluskwiaka.

Chitony to zwierzęta morskie – żyją tylko w wodzie, większość z nich przy brzegach zbiorników. Znane są ze swoich niezwykle twardych zębów, które są przymocowane do tarki, przypominającej język. Podczas poszukiwania pożywienia chitony skrobią tarkami po skałach, aby wydobyć algi i inne pożywienie.

Przód tarki z widocznymi zębami (Northwestern University)Northwestern University

Nigdy wcześniej nie wykryli go u zwierzęcia

Joester i jego zespół już wcześniej badali zęby chitonów, ale chcieli dowiedzieć się więcej o pustej w środku strukturze nazwanej trzonkiem, która przypomina korzeń ludzkiego zęba. Ta część ciała mięczaka "łączy ultratwardą i sztywną część zęba z elastyczną błoną tarki". By przeanalizować budowę żuchwy C. stelleri, badacze musieli wykorzystać kilka zaawansowanych technik, takich jak synchrotronowe źródło światła i transmisyjna mikroskopia elektronowa.

Dzięki temu wykryli, że w zębach chitonu występuje santabarbarait.

- Ten minerał był obserwowany wcześniej tylko w okazach geologicznych, i to w bardzo małych ilościach. Nigdy wcześniej nie był widziany w kontekście biologicznym – powiedział Joester.

Odkrycie wyjaśniło, że "klops" wykorzystuje cały swój ząb, a nie tylko ultratwardy, wytrzymały fragment do pobrania pokarmu.

Badania na temat właściwości zębów "klopsa" opublikowano w poniedziałek w czasopiśmie naukowym "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Przekrój pojedynczego zęba wygenerowany w 3D (Northwestern University)Northwestern University

Autor: kw/dd / Źródło: livescience.com

Źródło zdjęcia głównego: Northwestern University/Jerry Kirkhart

Pozostałe wiadomości