Najnowsze

"Nawet nie myślcie o wyjazdach w piątek". Meteorolodzy: nadciągają nawałnice

Najnowsze

Opady śniegu w okolicach Londynu

- Nawet nie myślcie o dłuższych wyjazdach w piątek - przestrzegają kierowców brytyjscy meteorolodzy. Prognozy mówią o sporych opadach śniegu, które mogą w wielu miejscach sparaliżować ruch na drogach.

Według prognoz Met Office, w piątek na Wyspach Brytyjskich mają pojawić się obfite opady śniegu. Meteorolodzy prognozują nawet 25 cm świeżego białego puchu. Synoptycy przestrzegają przed porywistym wiatrem, który może powodować zamiecie i zawieje śnieżne.

Opady śniegu i marznącego deszczu

W sobotę i niedzielę opady śniegu będą się rozprzestrzeniać w kierunku wschodnim i obejmą większość obszaru Wysp Brytyjskich. Wyjątkiem będzie Kornwalia i Irlandia Północna, gdzie można się spodziewać marznącego deszczu.

Liczne ostrzeżenia pogodowe

W związku z weekendową prognozą Met Office wydało już kilkanaście oficjalnych ostrzeżeń dla całego obszaru Wielkiej Brytanii. – Już w nocy z czwartku na piątek zrobi się dość zimno, w niektórych rejonach słupek rtęci spadnie do -3 stopni Celsjusza. W piątek na wschodzie będzie około zera, na pozostałych obszarach około 2 stopni – mówi Dan Williams, rzecznik Met Office.

Śnieg na drogach

Jego zdaniem opady śniegu mogą okazać się najbardziej dotkliwe dla osób dojeżdżających do pracy i tych, którzy zaplanowali dalsze weekendowe wyjazdy. - Śnieg zacznie padać od rana, warunki w godzinach szczytu będą więc trudne. Na większości obszarów spadnie od 2 do 5 cm śniegu, ale zachodnie tereny i Szkocja pokryte zostaną warstwą kilkunastocentymetrowej warstwy śniegu.

Podróże pod rozwagę

Silnie powieje, śnieg będzie nawiewany na drogi, dlatego kierowcy powinni zachować ostrożność. Przed dłuższym wyjazdem warto przeanalizować sytuację i być może lepszym rozwiązaniem będzie zmiana planów – dodaje Williams.

Autor: adsz/mj / Źródło: Met Office, Daily Mail

Pozostałe wiadomości