Najnowsze

Naukowcy wykryli zmiany w mózgu u otyłych dzieci

Najnowsze

Problem otyłości w Polsce jest coraz większy
Problem otyłości w Polsce jest coraz większytvn24
wideo 2/3

Nadmierna otyłość u dzieci wywołuje zmiany w ich mózgach, które prowadzą do zachowań obsesyjnych – wynika z badania przeprowadzonego w jednym z hiszpańskich szpitali. Naukowcy podkreślili, że zmiany w związku z dużą otyłością "zachodzą w mózgu, kiedy ten jest jeszcze w fazie rozwoju".

Z badań przeprowadzonych w barcelońskim szpitalu Mar wynika, że wraz z wysokim poziomem otyłości zmiany zachodzące w mózgu są podobne do tych, które zachodzą u osób cierpiących na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, tzw. OCD.

Naukowcy z instytutu badawczego ISGlobal, którzy przeprowadzili studium, wskazali, że zmiany w mózgu otyłych dzieci mogą dotyczyć co najmniej pięciu procent ogółu dzieci. W swoim komunikacie z badania, opublikowanym w dzienniku "La Vanguardia" naukowcy podkreślili, że zmiany zachodzące w związku z dużą otyłością "zachodzą w mózgu, kiedy ten jest jeszcze w fazie rozwoju".

Zaznaczyli, że wyselekcjonowana przez nich do badania grupa dzieci mających od 8 do 12 lat została wybrana właśnie ze względu na fakt, że w tej grupie wiekowej nadwaga oraz otyłość występują aż u 40 proc. osób.

"To nie wystarcza, aby zaspokoić ten niepokój"

Naukowcy tłumaczą, że po przekroczeniu określonego poziomu otyłości u dzieci dochodzi do nadmiernej aktywności kory przedczołowej, co powoduje pojawienie się lęku. Aby zwalczyć go - jak twierdzą badacze - mózg wysyła komunikat o potrzebie jedzenia. - To jednak nie wystarcza, aby zaspokoić ten niepokój – wskazał kierujący zespołem badawczym Jesus Pujol, zaznaczając, że u dzieci o dużej otyłości próba zaspokojenia łaknienia jedzeniem nie łagodzi stanu lękowego.

Badanie przeprowadzone w barcelońskim Hospital del Mar polegało na analizie mózgu dzieci poddanych badaniu rezonansem magnetycznym. W sumie uczestniczyło w nim 230 osób.

Autor: ps / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości