Naukowcy: susze w Europie największe od czasów Imperium Rzymskiego

[object Object]
Za nami najgorętsza dekada w historiiNASA's Scientific Visualization Studio/Kathryn Mersmann
wideo 2/22

Przez zmiany klimatu ostatnie susze w Europie były najpoważniejszymi od 2110 lat - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania. Jak podkreślił profesor Ulf Buntgen z Uniwersytetu Cambridge, ekstremalne warunki staną się częstsze, co może mieć katastrofalne skutki dla całych społeczeństw.

Badając słoje zarówno żywych dębów, jak i drewna dębowego odzyskanego z budynków i stanowisk archeologicznych w Czechach i Niemczech, naukowcy ustalili, że nasilające się od 2014 roku susze w Europie są zjawiskiem bez precedensu od czasów rzymskiego imperium.

Zjawisko "groźne dla całych społeczeństw"

Naukowcy wzięli pod lupę łącznie 27 tysięcy słoi z 147 drzew, których wiek sięga do 2110 lat. Próbki wykazały, że w latach 2003, 2005 i 2018 mieliśmy do czynienia z największymi suszami w badanym okresie. Jak stwierdzili, najbardziej prawdopodobną przyczyną ekstremalnych upałów były zmiany klimatu.

Naukowcy twierdzą, że fale upałów miały katastrofalne konsekwencje, powodując tysiące przedwczesnych śmierci, niszczenie upraw i wybuchy pożarów. Co gorsza, klimatolodzy przewidują bardziej ekstremalne oraz częstsze fale upałów i susz w przyszłości.

Badanie wykazało również, że przez ostatnie dwa tysiąclecia w Europie Środkowej w lecie stopniowo robiło się coraz bardziej sucho. Naukowcy wykluczyli, że przyczynami były aktywność wulkaniczna i zmiany aktywności Słońca (czyli tak zwane cykle słoneczne), czy zmiany orbity Ziemi.

Wyniki badania zostały opublikowane w brytyjskim miesięczniku naukowym "Nature Geoscience". Ulf Buntgen z Uniwersytetu Cambridge, który jest profesorem specjalizującym się w analizach systemów środowiskowych, ostrzegał, że jest to zjawisko groźne nie tylko dla upraw, ale też dla całych ekosystemów i społeczeństw.

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak wyjątkowo gorące i suche były ostatnie lata. Nasze wyniki potwierdzają, że to nienaturalne. [...] Zmiany klimatu oznaczają, że ekstremalne warunki staną się częstsze, co może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa, ekosystemów oraz całych społeczeństw - mówił Buntgen.

Zasoby wodne i susza w Polsce (Adam Ziemienowicz/PAP)Adam Ziemienowicz/PAP

"Szczególnie alarmujące"

Współautor badania, profesor Mirek Trnka z Centrum Badawczego CzechGlobe Czeskiej Akademii Nauk ocenia, że ustalenia poczynione dzięki tej analizie są "szczególnie alarmujące", jeśli chodzi o przyszłość rolnictwa i lasów.

Według programu Copernicus Climate Change Service (C3S) 2020 rok pod względem globalnym był tak samo gorący jak rekordowy rok 2016, co czyni ostatnich sześć lat najgorętszymi w historii pomiarów. Dodatkowo lata 2011-2020 są uznawane za najgorętszą dekadę.

Żywność "niezmiernie wrażliwa" na zmiany klimatu

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ostrzegła, że produkcja żywności jest "niezmiernie wrażliwa" na zmiany klimatu. Jak przypomniał Buntugen, zmiany klimatu nie oznaczają suszy wszędzie, ale podkreślił, że ekstremalne zjawiska są coraz częstsze. Ryzyko coraz częstszych fal ekstremalnych upałów rośnie też wraz ze zmianami biegu prądów strumieniowych przenoszących masy powietrza, które mogą spowodować niekorzystne zmiany w regionach odpowiedzialnych za blisko jedną czwartą światowej produkcji żywności, w tym Zachodniej Ameryce Północnej, Zachodniej Europie, Zachodniej Rosji i na Ukrainie.

Susza niejedno ma imię (PAP/EPA Małgorzata Latos)PAP/EPA Małgorzata Latos

Autor: kw,ps/dd / Źródło: PAP, AFP, The Guardian, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości