Najnowsze

Naukowcy radzą, co zrobić, by sprawnie przygotować się na kolejną pandemię

Najnowsze


Naukowcy muszą lepiej przygotować się na następną pandemię - ostrzega międzynarodowy zespół badaczy. Według nich należy opracować zaawansowany system informacyjny. Ich wnioski opublikowano w piśmie "IUCrJ".

Mając na względzie "lawinę" danych naukowych wygenerowanych w odpowiedzi na pandemię COVID-19, profesor Władek Minor z University of Virginia School of Medicine (UVA) i jego współpracownicy wzywają do stworzenia "zaawansowanego systemu informacyjnego" (AIS). Może on pomóc integrować, monitorować i oceniać ogromne ilości danych, które zostaną opracowane, gdy naukowcy ujawnią budowę molekularną kolejnego patogenu stanowiącego duże zagrożenie biologiczne. W skład zespołu badawczego wchodzą naukowcy z USA, Polski i Austrii.

Informacje na temat kształtu, struktury i funkcji patogenu są niezbędne do opracowywania nowych leków, szczepionek i metod leczenia. Na przykład dostępne obecnie szczepionki przeciw COVID-19 są skierowane przeciwko białku kolca na powierzchni wirusa SARS-CoV-2.

- Modele strukturalne i inne wyniki eksperymentalne produkowane przez różne laboratoria muszą być zgodne ze standardową procedurą oceny, aby zapewnić ich dokładność i zgodność z przyjętymi standardami naukowymi - powiedział zajmujący się fizjologią molekularną i biofizyką prof. Minor. - Standaryzowana walidacja jest ważna dla wszystkich dziedzin nauk biomedycznych, zwłaszcza dla modeli strukturalnych, które są często wykorzystywane jako punkt wyjścia w późniejszych badaniach, takich jak sterowane komputerowo badania dokowania leków i eksploracja danych. Nawet pozornie nieistotne błędy mogą sprowadzić takie badania na manowce - dodał.

Analiza ogromnej ilości danych

Ważną rolą "zaawansowanego systemu informacyjnego" byłaby identyfikacja danych, które należałoby udoskonalić i ulepszyć. Kluczowe znaczenie ma to, aby dane strukturalne i inne dane dotyczące patogenów były jak najbardziej dokładne, a naukowcy z różnych dziedzin mówili tym samym językiem. Proponowany AIS pomógłby zapewnić zgodność w różnych dyscyplinach.

- Opublikowano prawie 100 tysięcy artykułów związanych z COVID-19, a ponad tysiąc modeli makrocząsteczek kodowanych przez SARS-CoV-2 zostało ustalonych eksperymentalnie w ciągu około roku. Żaden człowiek nie jest w stanie "przetrawić" tej ilości informacji - powiedział Minor. - Uważamy, że najbardziej obiecującym rozwiązaniem problemu przeciążenia informacją i braku skutecznego ich wyszukiwania jest stworzenie zaawansowanego systemu informacyjnego, który jest w stanie zbierać wyniki ze wszystkich odpowiednich zasobów i prezentować informacje w pouczający sposób, promujący zrozumienie i wiedzę - podkreślił.

Naukowcy przyznają, że realizacja ich propozycji byłaby dużym przedsięwzięciem. Inne inicjatywy, które starały się zaoferować podobne korzyści na mniejszą skalę, pojawiały się i już zniknęły. "Tworzenie AIS niewątpliwie będzie wymagało współpracy wielu naukowców, którzy są ekspertami w swoich dziedzinach, ale wydaje się, że jest to jedyny sposób na przygotowanie nauki biomedycznej na następną pandemię" - piszą naukowcy w nowym artykule naukowym, w którym przedstawiają swoją propozycję.

"W historii ludzkości pandemia COVID-19 jest stosunkowo łagodna w porównaniu z dżumą dymieniczą (czarną śmiercią), która zabiła sto razy więcej ludzi" - podsumowują autorzy. "Następnym razem możemy nie mieć tyle szczęścia" - dodają.

Autor: anw/map / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości