Najnowsze

Naukowcy potwierdzili istnienie pierwiastka "115". "Sukces ważny dla nauki"

Najnowsze

Potwierdzono istnienie pierwiastka "115"

Naukowcy przedstawili nowe dowody na istnienie pierwiastka o liczbie atomowej 115, który został odkryty w 2004 roku. To jednak nie koniec całej procedury "stawania się pierwiastkiem", bowiem teraz sprawą zajmie się międzynarodowy zespół badaczy, który zdecyduje czy dowody są wystarczające.

W 2004 roku rosyjscy naukowcy dokonali przełomu w dziedzinie chemii. Odkryli pierwiastek o liczbie atomowej 115. Jednak przez kilka lat nie potrafili podać odpowiednich dowodów na jego istnienie. Niedawno inny zespół badaczy przeprowadził eksperyment i potwierdził istnienie pierwiastka 115.

Sukces naukowców

Pierwiastek ten jest wysoce radioaktywny i po mniej niż sekundzie ulega rozpadowi, dlatego bardzo trudno było go potwierdzić. Naukowcy jednak wyprodukowali izotop "115" i to dało im świadectwo jego istnienia.

- Nasz eksperyment zakończył się sukcesem, który jest jednym z ważniejszych dla nauki w ciągu ostatnich lat - powiedział prof. Dirk Rudolph z Uniwersytetu w Lund.

Nie koniec badań?

Doświadczenie przeprowadzono w zakładzie Instytutu Badań Ciężkich Jonów w Niemczech, gdzie dotychczas naukowcy odkryli już sześć innych pierwiastków. Teraz eksperyment będzie musiał zostać potwierdzony przez międzynarodowy komitet fizyków i chemików. Zdecydują oni czy potwierdzić istnienie pierwiastka czy zlecić dalsze badania.

Dotychczasowe dowody opublikowane zostały w "Physical Review Letters".

Autor: kt/rs / Źródło: BBC

Pozostałe wiadomości