Naukowcy odnaleźli cząstkę, która tworzy ciemną materię?

16.04 | Amerykanie mają czarną materię?
16.04 | Amerykanie mają czarną materię?
TVN Meteo
TVN Meteo16.04 | Amerykanie mają czarną materię?

Specjaliści od astrofizyki twierdzą, że odnaleźli kolejny ślad istnienia ciemnej materii. W mijającym tygodniu naukowcy poinformowali, że odkryli pewien rodzaj cząsteczek elementarnych zwanych sterylnymi neutrinami. Dlaczego to takie ważne? Według ekspertów to właśnie ten konkretny rodzaj neutrin odpowiada za "zaginioną" ciemną materię.

Pod koniec tygodnia zespół naukowców z Uniwersytetu w Lejdzie (Holandia) pod kierownictwem astrofizyka dr. Alexey'a Boyarsky poinformował, że najprawdopodobniej odkrył ślady czarnej materii.

Niezależnie prowadzone badania, a wynik ten sam

Uczeni ogłosili, że udało im się odnaleźć "neutrino sterylne", czyli hipotetyczną cząstkę elementarną, która - według teorii - tworzy ciemną materię. Kilka dni wcześniej, podobny sygnał zgłosiła grupa badaczy z Uniwersytetu Harvarda. Oba zespoły ekspertów przeprowadziły badania niezależnie od siebie i otrzymały taki sam wynik.

"Skok" w widmie kluczem do rozwiązania zagadki ciemnej materii

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące widm (obrazów promieniowania rozłożonego na poszczególne częstotliwości, długości lub energie fali) pojedynczych galaktyk i ich gromad. Po analizie zauważyli, że w widmie promieniowania rentgenowskiego gromady galaktyk znajdującej się w konstelacji Perseusza zaznacza się niewielki skok. Badacze nie ukrywali zaskoczenia tą zmianą, bo jak wyjaśniają "skok ten znajduje się w częstotliwości, w której nie dochodzi do przejścia atomowego (zmiany stanu energetycznego danego atomu - red.)". A co za tym idzie, nietypowa zmiana w widmie to ciemna materia.

Taki sam "skok" naukowcy odnotowali w wielu innych widmach promieniowania galaktyk.

Badania będą trwały

Według astrofizyków, opisywany "skok" w widmie to nic innego jak efekt nowego rodzaju neutrin, zwane "sterylnym". Określenie nie jest przypadkowe. Między neutrinem sterylnym, a pozostałymi neutrinami nie powstają żadne interakcje. Najważniejsze jednak jest to, że naukowcy zdobyli kolejną wiedzę o tych cząsteczkach. Wiedzą już, że neutrino sterylne ma masę, a to może świadczyć o tym, że odpowiada za "zaginioną" ciemną materię.

Pierwsze ślady istnienia ciemnej materii w Kosmosie znaleziono ponad 80 lat temu. Nadal jednak istnieje wiele pytań dotyczących tego zjawiska. Naukowcy będą kontynuować badania i dalej poszukiwać dowodów na istnienie ciemnej materii.

Autor: kt/aw / Źródło: phys.org

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości