Najnowsze

Naukowcy odkrywają tajemnice Antarktydy. Znaleźli największy kanion na świecie

Najnowsze

NASA/Michael StudingerNajwiększy kanion na świecie kryje się pod lodami Antarktydy

Kilometrowe warstwy lodu na Antarktydzie stanowią wielką zagadkę dla naukowców. Ostatnio ogłosili, że znajduje się tam największy kanion na Ziemi. - Podłoże Antarktydy jest dla nas mniej znanym obszarem niż powierzchnia Marsa - twierdzą specjaliści.

Specjaliści z Uniwersytetu Durham z Wielkiej Brytanii odkryli prawdopodobnie największy kanion, jaki znajduje się na Ziemi. Trudno było to określić na pierwszy rzut oka, ponieważ jego wnętrze w dużym stopniu schowane jest pod grubą warstwą lodu. Analizy wykazały, że kanion może mieć głębokość sięgającą ośmiuset metrów i rozciąga się na długość blisko tysiąca kilometrów.

Mniej zbadany niż Mars

Wąwóz znajduje się na Ziemi Księżniczki Elżbiety, na Antarktydzie Wschodniej. Region ten nigdy wcześniej nie był badany przez nikogo, dlatego analizy wykazują tak spektakularne wnioski.

- Ziemia Księżniczki Elżbiety jest regionem, który jest większy od Wielkiej Brytanii. Wciąż wiemy niewiele o tym, co kryje się pod lodem - powiedział Stewart Jamieson z Uniwersytetu Durham. - W rzeczywistości, podłoże Antarktydy jest dla nas mniej znanym obszarem niż powierzchnia Marsa - dodał.

Trudny obszar do analiz

Specjaliści tłumaczą, że niektóre regiony Antarktydy są w małym stopniu przebadane, ponieważ warunki do tego są utrudnione. Problemem staje się sama lokalizacja oraz niezwykle niska temperatura powietrza. Stosunkowo niedawno eksperci wykryli także, że pod powierzchnią lodu znajdują się całe sieci jezior. Lód Antarktydy skrywa jeszcze wiele tajemnic, a naukowcy robią wszystko co w ich mocy, żeby je wyłonić. Dotychczas największe znalezione jezioro (Wostok) znajduje się około 4 kilometrów pod pokrywą lodu. Jego długość szacuje się na około 250 km. Jest to jezioro słodkowodne.

Metody badań

Eksperci wykryli lodowy wąwóz za pomocą zdjęć satelitarnych oraz badań, wykorzystujących technologię echa radarowego. Polega ona na emisji fali w stronę interesującego nas obiektu, która powraca i daje nam informacje, np. o jego wymiarze oraz strukturze skał.

Badań ciąg dalszy nastąpi

Aby potwierdzić swoje badania, naukowcy będą prowadzić dalsze analizy, wykorzystując inne metody.

- Jeśli uda nam się lepiej poznać ten tajemniczy, schowany pod lodem krajobraz, będziemy w stanie lepiej zrozumieć, jak pokrywa lodowa reaguje na zmiany klimatu - stwierdził Jamieson.

Specjaliści opublikowali woje wyniki w czasopiśmie Geology.

Zobacz piękno lodowej pustyni:

Bezkresny lodowy krajobraz Antarktydy
Bezkresny lodowy krajobraz AntarktydyNASA/National Science Foundation

Autor: AD/jap / Źródło: weather.com

Źródło zdjęcia głównego: NASA/Michael Studinger

Pozostałe wiadomości