Najnowsze

Naukowcy odkryli "superziemię". Jest pięć razy większa od naszej planety

Najnowsze

Karol Wójcicki o "superziemi"
tvn24Karol Wójcicki o "superziemi"

Dzięki specjalnym przyrządom naukowcy z Wysp Kanaryjskich odkryli egzoplanetę o masie dużo większej niż masa Ziemi. Znajduje się na orbicie gwiazdy GJ 536. Teraz szukają kolejnych planet w pobliżu.

Doktorant Alejandro Suárez Mascareño z Instytutu Astrofizyki na Uniwersytecie La Laguna na Wyspach Kanaryjskich oraz jego promotor Rafael Rebolo i Jonay Isaí González Hernández odkryli planetę typu "superziemia", oznaczoną jako GJ 536 b. Jej masa jest ok. pięć razy większa niż masa Ziemi. Zauważono ją w odległości 32,7 lat świetlnych od naszej planety.

Badania zostały przyjęte do publikacji przez czasopismo "Astronomia i Astrofizyka". Byli w nie zaangażowani naukowcy z kilku państw.

Charakterystyka planety

Planeta znajduje się na orbicie blisko bardzo jasnej gwiazdy GJ 536. Nowo odkryta planeta charakteryzuje się krótkim okresem orbitalnym (8,7 dnia) i światłem pochodzącym z pobliskiej gwiazdy. Ta gwiazda to czerwony karzeł, który jest dość chłodny i znajduje się w pobliżu Słońca. To czyni tę planetę atrakcyjnym kandydatem do badań nad budową jej atmosfery.

Podczas badań zaobserwowano aktywność magnetyczną podobną do tej na Słońcu, jednak jej cykl był dość krótki, trwał trzy lata.

- Do tej pory jedyną planetą, jaką znaleźliśmy jest GJ 536 b, ale kontynuujemy monitorowanie gwiazdy, aby zobaczyć czy znajdziemy innych jej towarzyszy - powiedział Alejandro Suárez Mascareño, który jest pierwszym autorem w artykule. - Skaliste planety zwykle znajdują się w grupach - wyjaśniał. - szczególnie wokół gwiazd tego typu, i jesteśmy prawie pewni, że możemy znaleźć inne planety o mniejszej masie, na orbicie dalej od gwiazdy, z okresami od 100 dni do kilku lat. Przygotowujemy program monitorowania trasy tej nowej egzoplanety, aby ustalić jej promień i określić jej gęstość - dodał naukowiec.

Jonay Isaí González powiedział, że ta skalista egzoplaneta orbituje gwiazdę dużą mniejszą i chłodniejszą, niż Słońce. - Ale jest ona dostatecznie jasna i jest blisko. Jest ona zauważalna z obu półkul, co jest bardzo interesujące dla spektografów o wysokiej stabilności w przyszłości, i w szczególności, dla możliwości odkrycia innej skalistej planety w strefie nadającej się do zamieszkania w pobliżu tej gwiazdy - dodał astrofizyk.

Naukowcy odkryli "superziemię"

Nowy, precyzyjny przyrząd

- Aby odkryć planetę, musieliśmy zmierzyć prędkość gwiazdy z dokładnością do jednego metra na sekundę. Dzięki skonstruowaniu nowego przyrządu ESPRESSO, pod kierownictwem Instytutu Astrofizyki na Wyspach Kanaryjskich, mogliśmy poprawić dokładność dziesięć razy, i byliśmy w stanie rozwinąć nasze badania nad planetami o warunkach podobnych do Ziemi, wokół tej i wielu innych, sąsiednich gwiazd - powiedział astrofizyk Rafael Rebolo, dyrektor wyżej wymienionego instytutu.

Specjalistyczny sprzęt

Planeta została odkryta dzięki wspólnemu wysiłkowi Instytutu Astrofizyki na Wyspach Kanaryjskich i Obserwatorium w Genewie. Dokonano tego za pomocą spektrografu HARPS (High Accuracy Radial velocity Planet Seeker - bardzo dokładny poszukiwacz planet pozasłonecznych metodą prędkości radialnej). Jest on zainstalowany na prawie czterometrowym teleskopie w obserwatorium La Silla w Chile. Do poszukiwań użyto także spektrografu HARPS North, zainstalowanego na Narodowym Teleskopie Galileo w obserwatorium na La Palma, na Wyspach kanaryjskich.

Autor: AP/aw / Źródło: phys.org

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości