Najnowsze

Naukowcy odkryli siedem nowych żab. Są maleńkie i kolorowe

Najnowsze

Siedem nowo odkrytych żab
Marcio R. Pie, CC BY SASiedem nowo odkrytych żab

Naukowcy w deszczowych lasach w Brazylii odkryli siedem nowych gatunków maleńkich żab. Płazy żyją w odosobnionym ekosystemie mglistego lasu.

Te małe kolorowe płazy są z rodziny Brachycephalus. Rodzina ta została rozpoznana już w 1800 roku i zamieszkuje mgliste lasy południowej Brazylii.

Naukowiec Marcio Pie z Federalnego Uniwersytetu w Paranie w miejscowości Kurytyba w Brazylii podejrzewał, że w lasach deszczowych w stanie Parana i Santa Catarina znajduje się więcej nieodkrytych gatunków żab z tej rodziny. Wybrał się więc na poszukiwania.

Na miejscu odkrył wiele nowych gatunków, z których siedem żab zostało oficjalnie zgłoszonych. Wszystkie płazy są mniejsze niż 1 cm i mają jaskrawe kolory. Barwy te prawdopodobnie informują drapieżniki o niebezpiecznych neurotoksynach w skórze.

Brachycephalus mariaeterezae i inne

Nowo odkryta Brachycephalus mariaeterezae jest w kolorze jasnopomarańczowym z niebieskim pasem wzdłuż kręgosłupa. Brachycephalus olivaceus natomiast charakteryzuje się zielono-oliwkową barwą. Brachycephalus auroguttatus jest żółty, z tym że głowa i kończyny są brązowe.

Brachycephalus verrucosus jest w kolorze pomarańczowym z brązowo-zielonymi cętkami. Skóra żaby Brachycephalus fuscolineatus ma odcień żółty, ale wzdłuż grzbietu biegnie brązowo-zielony pas. Brachycephalus Leopardus charakteryzuje się żółtą skórą, pokrytą ciemnymi plamami. Brachycephalus boticario jest pomarańczowa z ciemniejszymi, nierównymi bokami.

"To dopiero początek"

Wszystkie te żaby mieszkają w liściach w ściółce mglistego lasu. - Tyle odkrytych gatunków żab może wskazywać, że jest ich dużo więcej - powiedział Pie. - To jest dopiero początek - powiedział naukowiec Luiz Riberio z Instytutu Badań Matki Natury. - Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że jesteśmy w trakcie formalnego opisywania nowo odkrytych gatunków - dodaje.

Górskie siedliska tych żab są kluczem do zachowania swojej różnorodności. Odizolowane są dolinami, żyją w zamkniętych społecznościach. Takie siedliska podatne są na wszelkie zagrożenia, takie jak zmiany klimatu. Dużym niebezpieczeństwem jest również działalność człowieka.

Autor: mab/kka / Źródło: livescience.com

Pozostałe wiadomości