Najnowsze

Naukowcy odkryli nieznane dotąd pasma górskie... na dnie naszych oceanów

Najnowsze

Nowa mapa dna oceanów uwzględnia m.in. wiele pasm górskich
David Sandwell, Scripps Institution of Oceanography, UC San DiegoNowa mapa dna oceanów uwzględnia m.in. wiele pasm górskich

Naukowcy z Instytutu Oceanografii w San Diego za pomocą radarów zamieszczonych na satelitach CryoSat-2 należącej do Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA i Jason-1 (NASA), stworzyli nową mapę dna oceanów. Podczas badań odkryli m.in. niezbadane wcześniej pasma górskie mierzące nawet 1500 metrów wysokości, ukryte pod powierzchnią wody.

Naukowcy z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego stworzyli nową mapę dna oceanów, na której znalazły się nieznane do tej pory ważne obiekty geograficzne. Badacze podkreślają, że obecny model jest dwa razy bardziej dokładny niż ten, który stworzono dwadzieścia lat temu. Poprzednia mapa obejmowała góry tylko powyżej 2 tys. metrów.

Nowe odkrycia

Nowe pomiary ujawniły szczegóły dotyczące tysięcy gór podwodnych, których wysokość przekraczała nawet kilometr. Objęły również nieznane dotąd połączenia kontynentalne Ameryki Południowej i Afryki. Dostarczyły nowych dowodów na temat uskoków w Zatoce Meksykańskiej, pokrytych grubą warstwą osadu.

- Teraz można zobaczyć bardzo wyraźnie głębinowe wzgórza, które stanowią ważny element ukształtowania terenu na naszej planecie - powiedział profesor z Instytutu Geofizyki i Fizyki Planetarnej w Scripps, David Sandwell.

Pomocne satelity

Nowe pomiary na temat oceanów pozyskano z radaru satelity CryoSat-2, który zbiera przede wszystkim dane na temat lodu polarnego. Swój udział ma również Jason-1, satelita NASA. Za pomocą obu tych radarów dokonano analizy pola grawitacyjnego dna oceanicznego.

- Jednym z najważniejszych zastosowań pola grawitacyjnego jest poprawienie szacunków na temat głębokości dna morskiego w 80 proc. powierzchni oceanów, która pozostaje niezbadana przez gruBą warstwę osadów - twierdzą autorzy w najnowszym raporcie.

Zostanie uwzględniona w Google Maps

Nowa mapa będzie miała jeszcze jedno zastosowanie. Stanie się częścią nowej wersji Google Maps. Zamiast "luk" na oceanicznych obszarach pojawią się nowo odkryte obiekty. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo m.in. w żegludze.

Naukowcy zgodnie podkreślają, że tektonika dna oceanów jest jeszcze bardzo mało znana. Więcej wiemy o powierzchni Marsa, niż o ukształtowaniu morskich głębin.

Wyniki badań opublikowano na łamach magazynu "Science"

Autor: PW/mk / Źródło: scripps.ucsd.edu, sciencedaily.com

Źródło zdjęcia głównego: David Sandwell, Scripps Institution of Oceanography, UC San Diego

Pozostałe wiadomości