Naukowcy o wpływie zmian klimatu na monsuny. Mogą stać się bardziej "chaotyczne"

[object Object]
Za nami najgorętsza dekada w historiiNASA's Scientific Visualization Studio/Kathryn Mersmann
wideo 2/22

Monsunowe opady deszczu w Indiach będą bardziej intensywne, ale też nieregularne, jeżeli zmiany klimatyczne nie zostaną powstrzymane – prognozuje zespół naukowców z Niemiec i USA. To zagrożenie dla miejscowej gospodarki i większości mieszkańców kraju zależnych od rolnictwa.

Pora monsunowa w Indiach jest związana z obfitymi opadami deszczu od czerwca do września. Opady mają kluczowe znaczenie dla rolników i wzrostu gospodarczego, gdyż deszcz zasila w Indiach około 55 procent ziemi uprawnej, a ten sektor zatrudnia ponad połowę z 1,3 miliarda mieszkańców kraju.

Według najnowszych badań zespołu naukowców z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu oraz Uniwersytetu Columbia, postępujące zmiany klimatu będą wpływać na wysokość i zmienność monsunowych opadów szybciej niż przewidywano. Wraz z każdym kolejnym stopniem Celsjusza wzrostu globalnej temperatury powietrza opady monsunowe będą zwiększać się o około pięć procent – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie "Earth System Dynamics".

"Chaotyczne" sezony

Zbyt obfite opady mogą być szkodliwe dla roślin, w tym bardzo podatnego na zmienność opadów ryżu, który jest podstawowym źródłem żywności dla większości ludności kraju. Inne niebezpieczne skutki to powodzie czy erozja gleby. Jeżeli zmiany klimatyczne nie zostaną powstrzymane, mieszkańcy mogą spodziewać się "chaotycznych" sezonów monsunowych, jak określił jeden z autorów badania – klimatolog Anders Levermann.

W 2015 roku rządy w ramach porozumienia paryskiego zobowiązywały się do utrzymania globalnego ocieplenia na poziomie nieprzekraczającym 2 stopni Celsjusza (w stosunku do średniej temperatury globalnej z czasów przedindustrialnych). Obecnie średnia temperatura na Ziemi już jest o 1 st. C wyższa niż w czasach przedprzemysłowych.

Ranking ryzyka klimatycznego (PAP/Adam Ziemienowicz)PAP/Adam Ziemienowicz

Autor: ps/dd / Źródło: CNN, Reuters, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości