Najnowsze

Naukowcy dostrzegli dziwny lej na Marsie. "Idealne miejsce do poszukiwania życia"

Najnowsze

Joseph Levy/NASATajemnicze zagłebienie na Marsie

Naukowcy przeanalizowali nietypową depresję na powierzchni Marsa. Według nich może być ona idealnym miejscem do poszukiwania śladów życia, ponieważ prawdopodobnie zawiera trzy niezbędne do jego powstania elementy: wodę, ciepło i składniki odżywcze.

Kształt lejka na Marsie przypomina występujące na Ziemi "kotły polodowcowe", które powstały po wybuchach wulkanów pod pokrywą lodową Islandii i Grenlandii. Jeśli ten sam proces nastąpił na Marsie, mógł zostawić za sobą ciepło i bogate w składniki środowisko.

Gdzie się znajduje?

Lejek znajduje się wewnątrz krateru na równinie Hellas Planitia, na południowej półkuli Czerwonej Planety. Hellas Planitia to właściwie jeden wielki krater - największy z uderzeniowych, jaki kiedykolwiek znaleziono w Układzie Słonecznym. Pokryty jest innymi małymi kraterami, co sugeruje, że jest to bardzo stara formacja na Marsie.

Lejek po raz pierwszy odkrył w 2009 roku Joseph Levy z Uniwersytetu w Texasie. Zauważył dziwne cechy, podobne do pęknięć fotografowanych przez amerykańską naukowo-telekomunikacyjną sondę kosmiczną NASA.

Następnie odnalazł on podobną strukturę w innym regionie Marsa - Galaxias Fossae znajdującą się w olbrzymim basenie o Utopia Planitia (północna okolica okołobiegunowa). - Takie formy przyciągają nasze oko, bo dziwnie wyglądają - mówi Levy.

Jak powstał?

Dzięki stereoskopowym fotografiom, dopiero w tym roku naukowiec uzyskał dane, które umożliwią prawidłową analizę lejków i pozwolą określić zespołowi badawczemu stwierdzenie, jak wyglądają pod powierzchnią. - Bardzo nas to zaskoczyło i zaczęliśmy się zastanawiać czy topnienie koncentrowało się w centrum i usuwało lód, pozwalając napływać innym surowcom z boku, czy też krater był w przeszłości mniejszy i przez zmianę materiału ze stanu stałego w gaz rozszerzył swoją wielkość - analizuje Levy.

Badacze wzięli pod uwagę szereg scenariuszy, pokazujących jak uformowały się owe dwa lejki. Zakładają, że utworzyły się one na różne sposoby. Według ich szacowań około 2,4 km3 i 0,2 km3 wody lodowej ukształtowało Hellas Panitia i Galaxias.

Lejek Galaxias najprawdopodobniej powstał na skutek uderzenia na powierzchni Marsa. Hellas Palatia okazuje natomiast oznaki aktywności wulkanicznej. Rosnące temperatury z dawnej erupcji mogły stopić lub odepchnąć wielkie płyty lodu tworząc lejek - podobnie, jak stało się to w wypadku tych, które pojawiły się na Ziemi.

Zagłębienie na MarsieJoseph Levy/NASA
Zagłębienie na MarsieJoseph Levy/NASA
Zagłębienie na Marsie - fałszywe koloryJoseph Levy/NASA

Znajdą ślady życia?

Zespół badaczy szacuje, że aż 105 m3 magmy byłoby wymagane do stopienia lub przesunięcia takiej ilości lodu i mogło to pozostawić warunki sprzyjające utrzymaniu życia - w procesie topnienia lodu zostałaby woda, zaś magma dostarczyłaby składników odżywczych i ciepła.

Gdy NASA w 2020 roku wyśle kolejny łazik na Czerwoną Planetę, będzie to jedno z miejsc, w którym będzie szukał śladów życia.

Czy kiedyś będzie można osiedlić się na Marsie?

Czy w przyszłości będzie można osiedlić się na Marsie?
Czy w przyszłości będzie można osiedlić się na Marsie?TVN 24 BiŚ

Autor: agr/aw / Źródło: sciencealert.com

Źródło zdjęcia głównego: Joseph Levy/NASA

Pozostałe wiadomości