Najnowsze

Naukowcy boją się wyjść z bazy. Sterroryzowały ich niedźwiedzie

Najnowsze

Uwięzieni badacze na stacji meteorologicznej
WWF Rosja/Wiktor Nikiforow, Varvara SemenovaUwięzieni badacze na stacji meteorologicznej

Badacze z rosyjskiej stacji meteorologicznej żyją w ogromnym strachu. Przed ich budynkiem krąży pięć dorosłych niedźwiedzi polarnych, których nie da się niczym spłoszyć.

Dwie panie meteorolog i inżynier obecnie przebywają w budynku stacji meteorologicznej Fiodorow na wyspie Wajgacz w północnej Rosji. I mają duży problem.

Agresywne niedźwiedzie czyhają na ludzi

W pobliżu niebezpiecznie często zaczęły bywać niedźwiedzie polarne. Są bardzo agresywne, walczą między sobą o pożywienie i - co gorzsza - śpią tuż obok stacji.

Naukowcy powinni dwa razy dziennie robić pomiary morza. Obecność niedźwiedzi uniemożliwia jednak prowadzenie badań. Uczeni nie mają bowiem nic, co mogłoby odstraszyć niebezpieczne drapieżniki. Badacze próbowali przepłoszyć niedźwiedzie racami, jednak okazało się to nieskuteczne, bo te w ogóle się ich nie boją. Wokół stacji nie ma również ogrodzenia, przez co nie można utrzymać zwierząt w bezpiecznej odległości.

Niedźwiedzie nie boją się rac (WWF/Vladimir Kipriyanov)WWF/Vladimir Kipriyanov

Patrol Niedźwiedzi Polarnych WWF poinformował, że jest w stałym kontakcie z pracownikami stacji. Obecnie w przygotowaniu jest plan zaopatrzenia pracowników stacji w sprzęt, który odstraszy niedźwiedzie polarne.

Naturalne środowisko niedźwiedzia polarnego

W Rosji niedźwiedzie polarne można spotkać wzdłuż arktycznego wybrzeża od Murmańska po Półwysep Czukocki na Dalekim Wschodzie. Niedźwiedzie polarne rzadko atakują ludzi. Znane są jednak przypadki śmiertelnych ataków tych zwierząt. Niedźwiedź rzuca się na człowieka zwykle wtedy, gdy jest sprowokowany lub głodny.

Niedźwiedzie zadomowiły się w pobliżu stacji meteorologicznej (WWF/Vladimir Kipriyanov)WWF/Vladimir Kipriyanov
Stacja meteorologiczna na wyspie Wajgacz (WWF/Vladimir Kipriyanov)
Stacja badawcza na wyspie Wajgacz
Naukowiec ze stacji badawczej

Autor: mab/kka / Źródło: independent.co.uk, wwf.ru

Pozostałe wiadomości