Najnowsze

Naukowcy: aż 50 genów odpowiada za kolor oczu

Najnowsze

Odkryto geny odpowiadające za kolor oczu
tvnmeteo.plOdkryto geny odpowiadające za kolor oczu

Za kolor oczu odpowiada znacznie więcej genów, niż nam się wydawało - poinformowali brytyjscy i holenderscy naukowcy. Zidentyfikowali aż 50 genów odpowiadających za barwę narządu wzroku. Ich odkrycie może wpłynąć na leczenie różnych chorób.

Międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem badaczy z brytyjskiej uczelni King's College London i szpitalu uniwersyteckiego Erasmus University Medical Center Rotterdam odkrył 50 nowych genów odpowiadających za kolor oczu. Udało się to dzięki przeanalizowaniu genetycznym prawie 195 tysięcy ochotników mieszkających w Azji i Europie.

Zdobyta wiedza mówi nie tylko o pochodzeniu koloru oczu, jest ona także kluczowa dla zrozumienia podłoża różnych chorób, takich jak albinizm oczny czy jaskra barwnikowa.

"Przewidywania koloru oczu na podstawie genów"

Autorzy badania, które zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym "Science Advances", przeanalizowali też wcześniejsze badania dotyczące identyfikacji kilkunastu genów związanych z kolorem oczu. Sądzili, że może ich być znacznie więcej. Jeszcze wcześniej uważano, że zmienność koloru oczu była kontrolowana przez zaledwie jeden czy dwa geny, według zasady: gen barwy brązowej jest dominujący względem genu barwy niebieskiej, który jest recesywny.

- Wyniki te są ekscytujące, ponieważ przybliżają nas do zrozumienia genów, które decydują o jednej z najwyraźniejszych cech ludzkiej twarzy. Uzyskane rezultaty pomogą zrozumieć wiele chorób oczu, które wiążą się z poziomem pigmentacji - mówił doktor Pirro Hysi, jeden z głównych autorów pracy, badacz z King's College London.

- Badanie to wnosi genetyczną wiedzę przydatną do usprawnienia przewidywania koloru oczu na podstawie genów. Stosuje się już je w badaniach antropologicznych i sądowych, ale - jak dotąd - dla oczu innych niż niebieskie lub brązowe dokładność jest ograniczona - podkreślił dr Manfred Kayser z Erasmus University Medical Center Rotterdam.

Autor: anw/map / Źródło: PAP, advances.sciencemag.org

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości