Nastrój zależny od pogody? To może być choroba afektywna sezonowa

Niedobór światła może być odpowiedzialny za Twój gorszy nastrój

W lecie słonecznie i kolorowo, a zimą szaro i ponuro. O zły nastrój zdecydowanie można obwiniać pogodę i jej cykl roczny. Naukowcy nazywają to chorobą afektywną sezonową. Na przełomie października i listopada każdego roku cierpi na nią wiele osób. Nie można jednak się załamywać. Należy działać.

To, że sezonowe zmiany pogody zdecydowanie oddziałują na nasz organizm, nikogo nie dziwi. Połączenia nerwowe przekazują informacje do naszego organizmu na temat aktualnej pogody. Dzięki temu odczuwamy chłód lub ciepło. Według ekspertów aura nie tylko wpływa na fizyczny odbiór warunków atmosferycznych, ale również kieruje naszym nastrojem.

Duża rola Słońca

Wśród elementów, które kształtują pogodę, na nasze samopoczucie w największym stopniu oddziałuje światło słoneczne.

Kształt naszej planety warunkuje podział na regiony uprzywilejowane pod względem usłonecznienia. W strefach międzyzwrotnikowych, gdzie zima nie występuje, ludzie nigdy nie odczuwają niedoboru promieniowania słonecznego. Inaczej wygląda sytuacja w krajach położonych w umiarkowanych szerokościach geograficznych. Gdy nadchodzi chłodna pora roku mieszkańcy tych regionów zmagają się z negatywnymi skutkami zmniejszonego dopływu promieni słonecznych.

Ilość światła, jaka dociera do powierzchni Ziemi, zmienia się w zależności od pory roku. W ciepłej porze roku cieszymy się błękitnym i słonecznym niebem, a w chłodnej odczuwamy skutki deficytu promieniowania słonecznego. Z tego powodu na przełomie października i listopada częściej dotykają nas depresje i odczuwamy zmęczenie. Lekarze mają na to wytłumaczenie. Powszechnie nazywa się to chorobą afektywną sezonową (ang. SAD – seasonal affective disorder). Okazuje się, że to nierzadka dolegliwość.

Walka o przetrwanie

Dla mieszkańców wyższych szerokości geograficznych, gdzie warunki pogodowe w ciągu roku zmieniają się w dużym stopniu, zima bywa bardzo męcząca. Stanowi ona wyzwanie dla organizmu nie tylko pod względem fizycznym, żeby zachować odpowiednią temperaturę ciała, ale też wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Wielu ludzi żałuje, że nie może zapaść w sen zimowy, aby "jakoś przetrwać ten trudny okres".

Oko łącznikiem

Komórki w siatkówce oka przekazują informacje (czyli w tym wypadku wielkość usłonecznienia) do podwzgórza (część międzymózgowia). To powiązanie nadzoruje różne procesy, jakie zachodzą w naszym organizmie. Neurony, które wytwarzają oreksyny (organiczne związki chemiczne), czuwają nad tym, kiedy organizm śpi, a kiedy jest w fazie czuwania, a także panują nad naszymi emocjami. W związku z tym, oprócz wpływu na nasze samopoczucie, odgrywają także znaczącą rolę przy zaburzeniach takich jak bezsenność czy utrata apetytu.

Szczury doświadczalne

Naukowcy przeprowadzili badania nad związkiem między depresyjnym zachowaniem a układem nerwowym. Przyjrzeli się reakcji kusów nilowych ( gatunek ssaka z rodziny myszowatych, występującego w dolinie Nilu) na zmianę warunków oświetleniowych. Potwierdzili, że zwierzęta podczas mniejszego dopływu światła zachowują się spokojniej, są bardziej senne.

Zaobserwowano, że aktywność neuronów wytwarzających oreksyny zależy od natężenia promieniowania słonecznego. Głębsze analizy wykazały, że u kusów nilowych notuje się mniejszą liczę połączeń tych neuronów, a tym samym pojawiają się u nich symptomy choroby sezonowej (SAD).

Słońce kieruje naszym nastrojem

Wyniki badań można również odnieść do organizmu człowieka. Gdy nasze oczy odbierają mniejszą dawkę promieniowania słonecznego, tym bardziej jesteśmy narażeni na negatywne zaburzenia psychologiczne. Głównie objawia się to jako pogorszenie samopoczucia, ale możemy także odczuwać brak apetytu.

Zwalcz chorobę

Naukowcy opracowali metody leczenia choroby afektywnej sezonowej. Jej objawy, czyli lęk, uczucie smutku, znużenia i zmęczenia, a także problemy z pamięcią i koncentracją można pokonać prostymi sposobami. Aby uniknąć niechcianych efektów ubocznych, jakie przysparza nam szara i pochmurna pogoda, należy zadbać o to, by "łapać" każdą możliwą dawkę promieniowania słonecznego. Poza tym oprócz stosowania leków antydepresyjnych powszechną metodą stało się leczenie białym światłem widzialnym za pomocą specjalnych lamp, czyli fototerapii.

Jednak nie zapominajmy, że promienie słoneczne mogą także negatywnie wpłynąć na nasz organizm. Pamiętajmy o tym podczas opalania się, stosując odpowiednie filtry, które ochronią naszą skórę.

Poniższe wideo przedstawia archiwalny odcinek programu "Meteo News", z którego można dowiedzieć się, jak przezwyciężyć jesienną depresję.

08.10 | Rozmowa z ekspertem. Jesienna depresja
08.10 | Rozmowa z ekspertem. Jesienna depresja

Autor: AD/kt / Źródło: lifescience.net

Pozostałe wiadomości