NASA zgubiła setki próbek Księżyca

Fragment księżycowego gruntu przywiezionego przez załogę Apollo 14

Amerykańskiej Agencji Badań Kosmicznych brakuje ponad pół tysiąca kosmicznych próbek, m.in. księżycowego gruntu, które na Ziemię przywieźli astronauci misji Apollo.

Z opublikowanego przez NASA audytu wynika, że agencja nie ma wystarczającej kontroli nad wypożyczaniem kamieni księżycowych i innych eksponatów naukowych. Zdaniem Paula K. Martina, generalnego inspektora agencji, istnieje ryzyko, że zagubione unikalne zasoby mogą zostać bezpowrotnie utracone.

Pożyczone - zagubione

NASA traci zdobyte podczas różnych misji kosmicznych materiały od czasu pierwszej, załogowej misji na Księżyc. Paul K. Martin poinformował, że w latach 1970-2010 NASA straciła ​​516 wypożyczonych wcześniej różnym ośrodkom naukowym i muzeom próbek, wśród których są np. fragmenty meteorytów. Najprawdopodobniej zostały zgubione lub skradzione.

Komentatorzy zwracają uwagę, że "w obiegu" jest 26 tys. różnego rodzaju kosmicznych skarbów.

Wirtualne skarby

W raporcie stwierdzono również, że mieszczące się w Houston biuro ds. kosmicznych eksponatów posiada w swojej elektronicznej bazie setki próbek, których faktycznie nie ma. W kilkunastu przypadkach okazało się, że naukowcy, którzy wypożyczyli cenne materiały, po prostu przepadli - nie można było się z nimi skontaktować.

Rzecznik prasowy NASA Dwayne Brown powiedział w oświadczeniu, że agencja jest zobowiązana do ochrony należących do Ameryki eksponatów związanych z badaniem przestrzeni kosmicznej i udostępniania ich naukowcom i całemu społeczeństwu.

Będą zmiany

Raport podkreśla konieczność wprowadzenia bardziej rygorystycznych zasad wydawania kosmicznych próbek, i bardziej skrupulatnych procedur przechowywania tych zapasów.

Kosmos na Ziemi

W ciągu sześciu lądowań na Księżycu, astronauci przywieźli na Ziemię prawie 400 kg próbek gruntu. Biuro w Houston, które zajmuje się kosmicznymi próbkami, ma w swojej kolekcji 140 tys. próbek księżycowego gruntu, 18 tys. fragmentów meteorytów, około 5 tys. preparatów wiatru słonecznego, ogonów komet i kosmicznego kurzu.

Autor: ls / Źródło: space.com

Pozostałe wiadomości