Najnowsze

Największa gąbka na świecie, wielkości samochodu

Najnowsze

NOAANajwiększa gąbka na świecie odkryta w wodach Hawajów

Na Ziemi jest jeszcze wiele nieodkrytych przez nas organizmów. Dwóch naukowców z Hawajów odkryło kolejne nieznane do tej pory stworzenie. To największa na świecie gąbka, o rozmiarach rodzinnego samochodu.

Ogromny organizm został odnaleziony podczas, trwającej od lipca do sierpnia 2015 roku, ekspedycji naukowej NOAA Hohonu Moana expedition w wodach Oceanu Spokojnego, niedaleko Hawajów. Gąbkę odkryto na głębokości 2133,6 m, na obszarze amerykańskiego pomnika narodowego Papahanaumokuakea Marine National Monument, który obejmuje rafy, atole i płytkie obszary morskie o powierzchni prawie 357 tys. kmkw. Gigantyczną strukturę opisano na łamach czasopisma "Marine Biodiversity" pod koniec maja, po prawie roku badań.

Największa na świecie

Zwierzę o długości 3,66 m, wysokości ponad 2 metrów i szerokości 1,5 m (porównywane do rozmiarów minivana) jest największą gąbką na ziemi. Została ona znaleziona dzięki zdalnie sterowanemu urządzeniu (ROV), wykorzystywanemu do eksploracji dna oceanu. W tym czasie badacze byli na pokładzie statku Okeanos Explorer, na powierzchni wody.

Dzięki rozmiarom organizmu, naukowiec NOAA Daniel Wagner i biolog Christopher Kelley, którzy dokonali odkrycia, byli w stanie stwierdzić, że jest to pewien rodzaj gąbki. Według Wagnera może być to jej nowy gatunek.

- Większość ekspertów, oglądających nagranie, mówiła: nigdy czegoś takiego nie widziałem - mówi Wagner.

Badania i identyfikacja

Naukowcy pobrali próbki organizmu, by go zidentyfikować i sprawdzić, z jakim gatunkiem może być powiązany. Starają się także określić, ile lat może mieć gąbka. Długość życia tych zwierząt nie jest dobrze zbadana, jednak szacuje się, że niektóre z największych okazów, znalezione w płytkich wodach mogą mieć nawet 2,3 tys. lat.

Największa do tej pory gąbka była znaleziona w 1887 roku na zachodnim wybrzeżu Kanady, w kolonii tych organizmów. Cała kolonia miała 3,4 m długości, ponad metr wysokości i pół metra szerokości, była więc mniejsza niż organizm znaleziony teraz.

Autor: zupi/rp / Źródło: NOAA, CNN

Źródło zdjęcia głównego: NOAA