Najnowsze

Najwięcej aktywnych przypadków zakażeń koronawirusem jest we Włoszech. Sprawdź statystyki

Najnowsze

[object Object]
Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce
wideo 2/21

Na całym świecie liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 wzrosła niemal do 170 tysięcy. Najwięcej aktywnych przypadków - ponad 20 tysięcy - jest we Włoszech. Co jeszcze mówią liczby?

Na całym świecie do poniedziałku odnotowano łącznie 169 907 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. W sumie najwięcej osób zachorowało na terenie Chin kontynentalnych - 80 860. Na drugim miejscu znajdują się Włochy, gdzie zakażenie stwierdzono u 24 747 osób.

CO CHCECIE WIEDZIEĆ O KORONAWIRUSIE? KONTAKT 24 CZEKA NA WASZE PYTANIA

W Iranie odnotowano 13 938 przypadków zakażenia. W Korei Południowej liczba zakażonych sięgnęła 8 236.

Koronawirus rozprzestrzenił się na ponad 150 krajów i terytoriów poza Chinami, w tym ponad 30 państw w Europie. Całkowita liczba zakażeń poza terytorium Chin wynosi 89 047.

Dane liczbowe aktualizowane są na bieżąco. Wykresy aktualizowane są raz dziennie.

Całkowita liczba zakażeń koronawirusem poza Chinami (tvnmeteo.pl za worldometers.info)worldometers.info

Gdzie zmarło najwięcej osób

Najwięcej przypadków śmiertelnych odnotowano w Chinach. Zmarło tam od początku pojawienia się epidemii 3 213 osób. Poza Chinami koronawirus zebrał największe śmiertelne żniwo we Włoszech, gdzie zmarło 1 809 osób. W Iranie - według oficjalnych danych - koronawirus zabił 724 osób. Na czwartym miejscu, jeśli chodzi o liczbę zgonów związaną z zakażeniem SARS-CoV-2, jest Hiszpania. Zmarło tam 294 osób.

15 marca na całym świecie w związku z zakażeniem koronawirusem zmarło 686 osób. To najwięcej od rozpoczęcia się epidemii. Największy skok w liczbie śmiertelnych przypadków odnotowano z 14 marca (404) na 15 marca (686). To wzrost o 282 przypadki. Wysoka śmiertelność została zanotowana też 13 marca (448), 12 marca (353), 11 marca (332), 10 marca (271), 8 marca (228), 9 marca (198), 23 lutego (158) i 12 lutego (146).

Największy spadek w dziennym bilansie ofiar zarejestrowano z 23 (158 zgonów) na 24 lutego (zmarło 81 osób). Różnica wyniosła 77 przypadków.

KTO JEST NAJBARDZIEJ NARAŻONY? ILE OSÓB UMIERA?

Dzienny bilans ofiar śmiertelnych (tvnmeteo.pl za worldometers.info)worldometers.info

Trendy w liczbie zakażonych

Najwięcej nowych przypadków zakażenia na całym świecie odnotowano 12 lutego (14 153).

Od 4 marca obserwowano też stały wzrost liczby nowych przypadków. 8 marca zanotowano nieznaczny spadek - 3 887 nowych zachorowań, jednak kolejnego dnia liczba ponownie wzrosła (do 4 390 przypadków). W ciągu ostatnich dni odnotowano drugą najwyższą liczbę przypadków koronawirusa na całym świecie - w niedzielę 15 marca (12 924). Najmniej, bo 516 nowych przypadków zakażenia, wykryto 19 lutego.

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem (tvnmeteo.pl za worldometers.info)worldometers.info

15 marca łączny bilans nowych przypadków wynosił 12 924 osób, z czego 12 908 odnotowano poza terytorium Chin. To oznacza, że w Chinach, będących epicentrum koronawirusa, na chorobę COVID-19 zapadło jedynie 16 osób.

Najbardziej gwałtowny wzrost nowych przypadków poza terytorium Chin nastąpił z 10 marca (4 543) na 11 marca (7 241). To wzrost o 2 698 przypadków.

"WZMACNIACZE ODPORNOŚCI" KONTRA KORONAWIRUS. IMMUNOLODZY OBALAJĄ MITY

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem poza Chinami (tvnmeteo.pl za worldometers.info)worldometers.info

Ponad 80 tysięcy osób w szpitalach

Obecnie na całym świecie notuje się 85 611 tak zwanych aktywnych zakażeń koronawirusem (są to przypadki osób, które aktualnie zmagają się z chorobą).

U 79 688 osób choroba COVID-19 przebiega łagodnie - stanowi to 93 procent przypadków. Stan 5 923 osób, co stanowi 7 proc. pacjentów, jest poważny lub krytyczny.

Aktywne przypadki (tvnmeteo.pl za worldometers.info)worldometers.info

KTO POWINIEN NOSIĆ MASKĘ?

"Agresywne podejście do problemu"

- Europa stała się teraz epicentrum pandemii koronawirusa - powiedział w piątek w Genewie szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dodał, że obecny dzienny przyrost nowych przypadków koronawirusa w Europie jest większy, niż w szczytowym okresie epidemii w Chinach. Zaznaczył, że nie da się obecnie określić, kiedy pandemia osiągnie swój szczyt, wyraził jednak nadzieję, że stanie się to wcześniej niż później.

- Będzie to zależeć od reakcji każdego z krajów, potrzebne jest agresywne podejście do problemu - dodała podczas wideokonferencji prasowej w Genewie Maria Van Kerkhove, odpowiedzialna w WHO za walkę z COVID-19.

Szef WHO zaznaczył również, że zachowując strategię ograniczania rozprzestrzeniania się koronawirusa, wszystkie kraje muszą "zachować równowagę między ochroną zdrowia, zapobieganiem zakłóceniom gospodarczym i społecznym oraz poszanowaniem praw człowieka". Ghebreyesus oświadczył także, iż WHO wprowadza w życie plan reagowania solidarnościowego na COVID-19, co ma umożliwić poszczególnym osobom i organizacjom pomoc w finansowaniu zakupu niezbędnego sprzętu medycznego, takiego jak rękawiczki, fartuchy czy zestawy diagnostyczne dla służby zdrowia, a także udział w badaniach nad szczepionką przeciw koronawirusowi.

Uruchomiona została infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Jest ona czynna całą dobę, we wszystkie dni tygodnia

Całodobowa infolinia NFZ w sprawie koronawirusa (Główny Inspektorat Sanitarny)Główny Inspektorat Sanitarny

Autor: anw/aw / Źródło: worldometers.info

Pozostałe wiadomości