Najnowsze

Najsuchsze miejsce na Ziemi przykrył śnieg

Najnowsze

Na pustyni Atacama nie widziano takiego śniegu od dwóch dekad

Pustynia Atacama - najsuchsze miejsce na Ziemi - padła ofiarą srogiej zimy. Ekstremalnie zimny front atmosferyczny przyniósł ze sobą śnieg, który pokrył najbardziej jałowe połacie globu.

Takiego śniegu w tym rejonie nie widziano od 20 lat. Niektóre tereny pustyni pokrywa nawet 80-centymetrowa warstwa śniegu. Lokalne władze zostały zmuszone do zamknięcia części dróg, co utrudnia przemieszczanie się pojazdów w Chile.

Temperatura w Santiago spadła do -8,5 st. C. Pozostałe kraje Ameryki Łacińskiej, takie jak Urugwaj czy Argentyna, również znajdują się pod wpływem chłodnego frontu. W zeszłym tygodniu średnia temperatura w tych szerokościach geograficznych wynosiła 5-10 st. C poniżej normy z ostatnich lat. Pustynia absolutna

Obszar pustyni Atacama położony jest w strefie klimatów zwrotnikowych skrajnie suchych.

Decydujący wpływ na klimat ma zimny Prąd Peruwiański, zwany inaczej prądem Humboldta. Płynie on z południa na północ, w kierunku równika. Powoduje z jednej strony ochłodzenie klimatu, a z drugiej jego wysuszenie.

W wielu rejonach pustyni Atacama roczna suma opadów nie przekracza 10 litrów na metr kwadratowy. Skrajnym przypadkiem jest miasto Arica, w którym opady roczne nie sięgają nawet litra.

Ziemia, która nie zaznała wody

Dodatkowym czynnikiem kształtującym tamtejszy klimet, jest położenie pustyn. Znajduje się ona w tzw. cieniu opadowym, czyli obszarze położonym po zawietrznej stronie pasma górskiego.

Środek Atacamy nazywany jest przez klimatologów pustynią absolutną. Oznacza to, że istnieją tam jałowe połacie ziemi, na których nigdy nie odnotowano deszczu. Średnia temperatura w lecie wynosi 20-26 st. C, a w zimie od 14 st. C na północy do 10 st. C na południu.

Autor: usa//ŁUD / Źródło: wattsupwiththat.com, extremescience.com

Pozostałe wiadomości