Najnowsze

Najnowsze doniesienia naukowców na temat wody na Marsie

Najnowsze

Zdjęcia powierzchni Marsa wykonane przez łazika Curiosity NASA/JPL-Caltech/MSSS
wideo 2/14

To ważna informacja nie tylko z perspektywy naukowej ciekawości. Odkrycie ma znaczenie dla poszukiwań śladów życia na Marsie i wyboru potencjalnego przyszłego miejsca lądowania na nim ludzi. Naukowcy przedstawili najnowsze ustalenia na temat wody na Czerwonej Planecie.

Badacze z Arkansas Center for Space and Planetary Sciences opracowali mapę możliwego występowania solanek na Marsie. Solanki to roztwory wody i różnych soli. W porównaniu do czystej wody między innymi parują i wrzą w wyższej temperaturze, a zamarzają w niższej. Mapa powstała na podstawie analiz tempa parowania takich roztworów i danych na temat marsjańskiej pogody.

Tworząc mapę, naukowcy - w przeciwieństwie do twórców wcześniejszych, prostszych modeli - wzięli tym pod uwagę wszystkie możliwe przemiany fazowe cieczy: zamarzanie, parowanie, skraplanie, topnienie.

- Chodziło o spojrzenie na wszystkie te właściwości jednocześnie, zamiast pojedynczo. Potem stworzyliśmy mapę uwzględniającą wszystkie te procesy naraz - wyjaśnia profesor Vincent Chevrier, jeden z autorów pracy opublikowanej w piśmie "The Planetary Science Journal". Okazało się, że wody w postaci solanek może być na Marsie mniej, niż pokazywały wcześniejsze szacunki.

"Jeśli nie uwzględni się wszystkich procesów jednocześnie, zawsze przeceni się stabilność solanek"

Jak stwierdzono w nowej publikacji, solanki mogą krócej przetrwać na powierzchni planety w zimnych rejonach. - Najważniejszy wniosek jest taki, że jeśli nie uwzględni się wszystkich procesów jednocześnie, zawsze przeceni się stabilność solanek. Takie są realia tej sytuacji - mówi prof. Chevrier. Z kolei warunki najbardziej sprzyjające solankom mogą - według naukowców - istnieć w zakresie od średnich do wysokich szerokości geograficznych i w dużych kraterach na południowej półkuli. Płytko pod powierzchnią mogą być też obecne także w pobliżu równika. W najbardziej przychylnych warunkach solanki mogą się utrzymywać maksymalnie przez 12 godzin dziennie. - Nigdzie nie są one na tyle stabilne, by przetrwać na Marsie cały dzień - podkreśla badacz.

Autor: ps / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock