Najnowsze

Najjaśniejsza galaktyka we Wszechświecie z czarną dziurą w sercu

Najnowsze

NASAArtystyczna wizja najjaśniejszej znanej galaktyki we Wszechświecie

W odległości 12,5 miliarda lat świetlnych od Ziemi odkryto najjaśniejszą we Wszechświecie galaktykę. Jej blask jest większy od słonecznego 300 bilionów razy.

Naukowcy twierdzą, że przyczyną tej niezwykłej jasności może być supermasywna czarna dziura. Takie potwory czają się w samym sercu większości galaktyk. Materiał wpadający do bezdennej "paszczy" nagrzewa się, emitując ogromne ilości widzialnego światła, promieni ultrafioletowych i rentgenowskich. Ta świetlistość świadczy o tym, jakim gigantem jest czarna dziura.

Czarny potwór

Jeśli taki właśnie proces zachodzi w tej chwili w nowo odkrytej galaktyce, znanej jako WISE J224607.57-052635.0, pojawia się interesujące pytanie: jak to możliwe, że czarna dziura urosła do tak wielkich rozmiarów w tak krótkim czasie? Musimy pamiętać, że światło galaktyki podróżowało do nas 12,5 miliarda lat. To znaczy, ze widziany przez nas obraz przedstawia czarną dziurę taką, jaka była w dalekiej przeszłości - zaledwie 1,3 mld lat od powstania Wszechświata.

Niektórzy naukowcy twierdzą, że czarna dziura może od razu "urodzić się" taka duża. Jednak istnieją również inne hipotezy.

Kosmiczne obżarstwo

- Innym wytłumaczeniem wzrostu czarnej dziury do tak wielkich rozmiarów jest jej wielki apetyt. Może pochłaniać materię szybciej niż zazwyczaj jest to możliwe - powiedział główny autor badań na temat temat Chao-Wei Tsai. - To może się zdarzyć, jeżeli czarna dziura wolniej wiruje.

Skala pochłaniania przez czarną dziurę jest ograniczona przez światło emitowane przez przegrzany materiał, który wypycha otaczający gaz. Im wolniej czarna dziura się obraca, tym mniej przyszłego pożywienia wystrzeliwuje w Kosmos, tłumaczą naukowcy.

- Takie supermasywne czarne dziury mogą zajadać się większą ilością materii przez dłuższy czas - powiedział Andrew Blain z Universytetu w Leicester. - To jak wygrać konkurs w jedzeniu hot dogów, trwający setki milionów lat.

Obraz w podczerwieni

Teleskop NASA pracujący w zakresie podczerwieni (WISE - Wide-field Infrared Survey Explorer), zauważył nową galaktykę wraz z 19 innymi ekstremalnie jasnymi galaktykami (ELIRGs - extremely luminous infrared galaxies). Ich światło podgrzewa okoliczne chmury pyłu, które następnie emitują promieniowanie podczerwone wykrywane przez WISE. Konwersja na podczerwień w świetle widzialnym wyjaśnia, dlaczego tej galaktyki nie zauważono wcześniej.

- Przynajmniej połowa najjaśniejszych galaktyk jest dobrze widoczna tylko w podczerwieni - dodał Tsai.

Film przygotowany przez NASA przedstawia wizualizację pożerania kosmicznej materii przez czarną dziurę, w następstwie czego powstaje nowa galaktyka:

Autor: ab/rp / Źródło: space.com

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości