Najnowsze

Najgorętszy dzień w historii Australii. "Upał ma się jeszcze nasilić"

Najnowsze


Średnia maksymalna wartość temperatury we wtorek w Australii sięgnęła 40,9 stopni Celsjusza. Jak stwierdzili meteorolodzy, według wstępnych danych był to najcieplejszy dzień w historii kraju. Australia od kilku tygodni zmaga się z suszą i pożarami buszu.

Australijskie Biuro Meteorologiczne (BOM) podało, że wtorek był najgorętszym dniem w historii kraju. Średnia wartość maksymalnej temperatury sięgnęła 40,9 stopni Celsjusza. Poprzedni rekord padł 7 stycznia 2013 i wynosił 40,3 st. C. Rekordową temperaturę zanotowano w momencie, gdy Australia zmaga się z poważną suszą i pożarami buszu.

Jak stwierdzili meteorolodzy, przez większą część dnia na terytorium Australii termometry wskazywały ponad 45 stopni.

- Ta masa gorącego powietrza jest tak obszerna. Wstępne dane pokazują, że wtorek był najgorętszym dniem w historii Australii. Ciepło ma się jeszcze nasilić - podano w komunikacie.

Czytaj także: To był drugi najcieplejszy listopad w historii pomiarów

Skutki upałów

Grudniowe rekordy ciepła postawiły na baczność służby ratunkowe. We wtorek do szpitali zgłosiło się około 30 osób z dolegliwościami spowodowanymi wysoką temperaturą. W kolejnych dniach liczba hospitalizacji może wzrosnąć.

W Nowej Południowej Walii i Australii Południowej obowiązuje zwiększone ryzyko pożarowe.

Premier Australii Scott Morrison jest krytykowany za reakcję na klęski żywiołowe i politykę klimatyczną rządu. Od października w pożarach zginęło sześć osób, ponad 700 domów zostało zniszczonych.

Na wschodnim wybrzeżu Australii wciąż szaleje ponad 100 pożarów, a wysokie temperatury zwiększają zagrożenie. Według ocen BOM i straży pożarnej rekordowe temperatury powodują, iż pożary stały się trudniejsze do ugaszenia.

Niepokojące prognozy

W środę w Adelaide termometry mają wskazać 42 st. C. W Coober Pedy w centrum stanu Australia Południowa warunki mają być jeszcze bardziej ekstremalne - 47 stopni.

Jednak największe upały mają pojawić się pod koniec tygodnia. Meteorolodzy poinformowali, że w kolejnych dniach termometry w południowej i centralnej Australii mogą wzrosnąć o 8-16 stopni powyżej średniej.

Autor: kw/rp / Źródło: ENEX, PAP

Pozostałe wiadomości