Najdłuższa jednoosobowa kolejka krzesełkowa ruszyła

Jednoosobową kolejką na sam szczyt

Po ponad dwóch latach przestoju działa kolejka krzesełkowa na górę Chełm w Myślenicach koło Krakowa. Ma ponad 2 tysiące metrów i jest jedną z najdłuższych kolejek jednoosobowych w Polsce.

Kolejka prowadzi z wypoczynkowej dzielnicy miasta - Zarabia, na sam szczyt liczącej 632 m n.p.m. góry Chełm.

Przejazd to 20 minut podziwiania pięknych widoków. Kiedy już dotrzemy na szczyt, powinniśmy koniecznie spokojnie rozjrzeć się po okolicy. Z góry roztacza się panorama na Myślenice i okoliczne wzniesienia. Stoi tam również wieża widokowa, skąd przy dobrej pogodzie można zobaczyć Tatry.

Najdłuższa kolejka, najdłuższa trasa rowerowa

Kolejka ma byc główną atrakcją turystyczną. We współpracy ze środowiskiem rowerzystów górskich ma zostać przywrócona trasa downhillowa na górze Chełm. Przebiegać będzie grzbietem góry, by skończyć się w okolicach dolnej stacji kolejki jednoosobowej. Będzie to więc jedna z najdłuższych tras rowerowych w Polsce.

Weług rowerzystów charakter góry oraz ukształtowanie zbocza pozwala na zaprojektowanie idealnej trasy zarówno do zabawy, jak i do treningu dla wszystkich odmian kolarstwa górskiego.

Wyciąg na górę Chełm został reaktywowany dzięki staraniom Józefa Paska, który jest właścicielem nieodległej stacji narciarskiej "Ostoja Górska" w Koninkach. Dzięki temu, że posiada on w swojej stacji dokładnie taki sam model kolejki, wie jak dbać by, była ona sprawna.

Autor: usa//aq / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości