Najnowsze

Najbardziej słone po Morzu Martwym jezioro wysycha

Najnowsze

Wielkie Jezioro Słone. Stan z 2014 r.

Wielkie Jezioro Słone kurczy się. Może to doprowadzić do katastrofy ekologicznej i przemysłowej.

Wielkie Jezioro Słone położone w amerykańskim stanie Utah to najbardziej zasolony po Morzu Martwym akwen świata. Stopień zasolenia waha się od 5 do 27 proc., w zależności od aktualnego poziomu wody. To od trzech do pięciu razy więcej niż zasolenie oceanów.

Zbiornik stanowi pozostałość plejstoceńskiego jeziora Bonneville, które miało powierzchnię ok. 50 tys. km kw. Nie ma dopływów. Jego długość wynosi 120 km, szerokość 45 km, a powierzchnia ok. 4400 km kw. Mimo znacznych rozmiarów, jezioro jest stosunkowo płytkie. Jego maksymalna głębokość to 10,5 m.

Woda w jeziorze jest przezroczysta, ale nie ma tam ryb. Jedynym wodnym zwierzęciem, które można tam spotkać, jest niewielki skorupiak artemia, stanowiąca pożywienie dla wędrownych ptaków. Żyje tam też kilka rodzajów alg.

Jezioro dostarcza 1,32 mld dol. przychodu rocznie, gdyż pozwala wydobyć 2,5 mln ton soli i innych związków chemicznych do celów przemysłowych. Jednak te złote czasy mogą się wkrótce skończyć, alarmują eksperci i przestrzegają przed katastrofą ekologiczną.

Coraz płycej

Wielkie Jezioro Słone wysycha. Może to spowodować ogromne szkody dla środowiska. W tym tygodniu grupa naukowców z Uniwersytetu Utah opublikowała w tej sprawie pracę.

- Nie ma wątpliwości, że Wielkie Jezioro Słone się kurczy. Chociaż byliśmy świadkami susz w ostatnich dziesięcioleciach, wpływ zapór wodnych zmniejszył poziom jeziora o ponad trzy metry - mówi Wayne Wurtsbaugh, główny autor pracy.

Eksperci sugerują, żeby władze stanu Utah wprowadziły rozsądną politykę zagospodarowania wody w jeziorze. W przeciwnym razie stanowi grozi katastrofa ekologiczna i gospodarcza, bo to głownie przyroda i przemysł zależą od jego ekosystemu.

- Co więcej, obniżenie poziomu wody w jeziorze powoduje wzrost zanieczyszczenia powietrza, co skutkuje poważnymi problemami zdrowotnymi u mieszkańców pobliskiego miasta Salt Lake City - alarmuje Wurtsbaugh.

Umierające jezioro

Najbardziej znanym zanikającym jeziorem jest Jezioro Aralskie w Azji. W poniższym materiale sprawdzamy, co spowodowało prawie całkowite zaniknięcie jednego z największych jezior świata i wyjaśniamy, jakie ma to skutki między innymi dla klimatu i pogody w tamtej części świata.

Jezioro Aralskie
Jezioro Aralskie

Autor: mar / Źródło: phys.org

Pozostałe wiadomości