Nagrywano skakuny nocą. Okazało się, że pewną fazę snu pająki mogą dzielić z człowiekiem

Autor:
ps
Źródło:
Science Alert, phys.org
Zachowanie pająków zaobserwowane przez naukowców
Roessler et al., PNAS, 2022Zachowanie pająków zaobserwowane przez naukowców

Najnowsze badanie sugeruje, że pająki mogą wchodzić w fazę snu obserwowaną na przykład u ludzi. Aby to sprawdzić, naukowcy nagrywali nocne zachowanie kilkudziesięciu osobników. Stwierdzili, że spełniają one "podstawowe behawioralne kryteria" fazy REM.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda nagrywali w nocy 34 pająki z gatunku Evarcha arcuata, należące do rodziny skakunowatych (Salticidae). Analizując filmy, zauważyli zaskakujące zachowanie zwierząt, które opisali jako "stan podobny do snu REM". Ta faza snu u ludzi charakteryzuje się między innymi zwiększoną aktywnością mózgu i występowaniem szybszych ruchów gałek ocznych.

Dowiedziono już, że snu REM doświadczają inne zwierzęta, w tym niektóre ptaki i ssaki. Od niedawna wiadomo również o tym, że faza ta występuje u głowonogów, takich jak na przykład ośmiornice.

Drganie i zwijanie nóg, ruchy oczu

Dorosłe osobniki przebywające przez całą noc w laboratoryjnych pojemnikach zwisały na pojedynczej nitce, pozostając prawie nieruchome. Uwagę badaczy przykuło jednak to, że odnóża pająków drgały i zwijały się. Zauważono również ruch siatkówki oczu. Autorzy badania zauważają, że to zachowania obserwowane u psów czy kotów znajdujących się w fazie REM.

Z analiz wynika, że ruch siatkówki korelował z drganiem i poruszaniem odnóżami i powtarzał się w regularnych cyklach.

W niektórych przypadkach pająki się rozciągały. Zaobserwowano to niedługo po stanach przypominających fazę snu REM, ale nie było to powiązane z ruchem siatkówki oczu. Według naukowców wskazuje to na krótkie okresy przebudzenia.

Zachowanie pająków zaobserwowane przez naukowców
Zachowanie pająków zaobserwowane przez naukowcówRoessler et al., PNAS, 2022

"Podstawowe behawioralne kryteria snu REM"

Jak napisali autorzy badania w artykule opublikowanym na łamach czasopisma "PNAS", "połączenie okresowych drgań kończyn i ruchów gałek ocznych w trakcie stanu przypominającego sen spełnia podstawowe behawioralne kryteria snu REM obserwowane u kręgowców, w tym u ludzi". 

Stwierdzono również, że badanie to "dostarcza bezpośrednich dowodów na występowanie podobnego stanu do snu REM u stawonogów, z wyraźnymi podobieństwami do snu REM u lądowych kręgowców".

To jednak nie koniec badań. Naukowcy będą kontynuować swoje prace, aby dowiedzieć się, czy pająki rzeczywiście śpią, zapadając w opisany stan. Chcą sprawdzić między innymi tempo ich reakcji lub jej brak na różnego rodzaju bodźce.

Autor:ps

Źródło: Science Alert, phys.org

Źródło zdjęcia głównego: Daniela C. Roessler

Pozostałe wiadomości