Najnowsze

Nagranie z "lądowania" Falcon 9. Rakieta eksplodowała na barce

Najnowsze

Karol Wójcicki o próbie lądowania Falcona 9
tvn24Karol Wójcicki o próbie lądowania Falcona 9

SpaceX udostępnił serię zdjęć oraz wideo z nieudanej próby lądowania rakiety wielokrotnego użytku Falcon 9. Na nagraniu widać, jak Falcon 9 eksploduje na powierzchni pływającej po Atlantyku barki.

Na udostępnionym przez SpaceX nagraniu widać, jak Falcon 9 zderzył się z barką, po czym eksplodował. Początkowo pracownicy SpaceX uważali, że nie będzie nic widać na nagraniu ze względu na panujące ciemności. Okazało się inaczej, a wideo i fotografie udostępniono.

Wcześniej rakieta wyniosła w przestrzeń kosmiczną kapsułę Dragon, na której były zapasy dla astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Następnie Falcon 9 miał pierwszy raz w historii wylądować na Ziemi.

Zabrakło płynu hydraulicznego

Lądowanie nie poszło zgodnie z planem. W statecznikach rakiety zabrakło płynu hydraulicznego tuż przed samym lądowaniem. Kolejna próba odzyskania rakiety nośnej powinna odbyć się za około dwa, trzy tygodnie. Naukowcy następnym razem doleją większą ilość tego płynu.

- Przed ziemią, statecznik stracił moc i spowodował zderzenie rakiety z barką - pisze na portalu społecznościowym Elon Musk, dyrektor generalny i założyciel SpaceX. - Silniki walczą o przywrócenie odpowiedniego kursu, ale rakieta uderza w barkę pod kątem 45 stopni, rozbijając stateczniki i część silnika. Pozostałości paliwa i tlen powodują eksplozję. Sama barka wymaga drobnych napraw. Następna próba lądowania za 2-3 tygodnie - dodaje.

Barka wymaga drobnych napraw

Lądowisko nie doznało żadnych poważnych uszkodzeń i będzie potrzebować niedużych napraw. Barka jest stosunkowo niewielka, mierzy 91 m długości i 52 m szerokości. Rakieta była kierowana na platformę z wysokości 240 km.

SpaceX w 2014 roku wykonał dwa miękkie lądowania na lądzie. Ze względu na trudny charakter testu na oceanie, firma nie gwarantuje powodzenia misji.

Tańsze loty w kosmos

SpaceX od dawna interesuje się stworzeniem rakiety nośnej wielokrotnego użytku, aby zmniejszyć koszty lotów kosmicznych. Testowe lądowanie na barce nie było głównym celem misji. Rakieta wyniosła w przestrzeń kosmiczną kapsułę Dragon, która dostarczyła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zapasu pożywienia oraz narzędzia.

Autor: mab/mk / Źródło: space.com

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/elonmusk

Pozostałe wiadomości