Najnowsze

Nadmierne picie wody podczas choroby może zaszkodzić

Najnowsze

ShutterstockNie można pić zbyt dużo wody, szczególnie podczas choroby

Wydawałoby się, że woda jest zdrowa i nie można z nią przesadzić. Jednak okazuje się, że jest inaczej. Nadmierne spożycie wody może być niebezpieczne. Specjaliści radzą, ile pić w czasie choroby.

Uważa się, że szczególnie podczas choroby należy pić dużo wody. Lekarze ostrzegają jednak, że może być to szkodliwe. Okazuje się, że taki nawyk może obniżyć szanse na wyzdrowienie.

Medycy ze Szpitala King's College w Londynie podnieśli alarm po tym, jak leczyli pacjentkę z hiponatremią, czyli z niedoborem sodu we krwi. Do tego stanu doprowadziło ją wypicie zbyt dużej ilości wody. Chciała w ten sposób pomóc sobie w nawracającej infekcji dróg moczowych.

Konsekwencje nadmiernego spożycia wody

Pacjentka, 59-letnia kobieta, wypiła kilka litrów wody, stosując się do porady lekarskiej, którą słyszała wiele razy w przeszłości. Porada dotyczyła przepłukiwania wodą swojego organizmu.

Kobieta stopniowo zaczęła się chwiać, była otumaniona i wymiotowała kilka razy. Miała także znaczące trudności z mową.

Badania wykazały, że duże spożycie wody spowodowało niebezpiecznie niski poziom sodu (123 mmol/L). Ta sytuacja została sklasyfikowana jako nagły przypadek medyczny.

Śmiertelny poziom sodu odnotowano u pacjentów ze stężeniem poniżej 125 mmol/L.

Lekarze nakazali kobiecie ograniczenie przyjmowania płynów do jednego litra przez kolejne 24 godziny. Następnego ranka wyniki badań jej krwi były normalne i kobieta została wypisana do domu.

W innym przypadku nie skończyło się to niestety tak dobrze. U pewnej kobiety z wirusowym zakażeniem przewodu pokarmowego rozwinęła się hiponatremia. Kobieta niestety zmarła.

Śmiertelne zatrucie wodą wystąpiło także u ludzi ciężko ćwiczących i używających narkotyku MDMA (ecstasy), ponieważ po intensywnym poceniu się, przesadzili z dostarczaniem płynu do organizmu.

Autorzy badań twierdzą, że ciężko jest nabawić się zatrucia wodą przy normalnym funkcjonowaniu nerek. Jednak podczas niektórych chorób rośnie poziom hormonów antydiuretycznych, które zmniejszają normalne wydalanie wody.

Picie podczas choroby

- Kiedy ludzie są chorzy, mają skłonność do picia zbyt małej ilości wody, ponieważ jest to ostatnia rzecz, którą chcą robić, może to doprowadzić do szybkiego odwodnienia - powiedziała dr Maryann Noronha, współautorka badań opublikowanych w czasopiśmie "BMJ Case Reports". - Aby przeciwdziałać temu ryzyku, upewnij się, że pijesz dużo wody - dodał lekarz.

Jednak trzeba obalić mit, że powinno się pić od razu wiele litrów wody.

- Lekarze powinni być bardziej konkretni w swoich radach - powiedziała Noronha.

Ile powinno się pić?

Ludzie podczas choroby powinni pić o połowę więcej niż zwykle, czyli powinni dostarczyć 150 proc. normalnej ilości płynów. Nie można natomiast pić dwa razy więcej, niż normalnie.

Agencja rządowa Zdrowia Publicznego w Anglii zaleca, by pić od sześciu do ośmiu szklanek płynów dziennie, łącznie z wodą, chudym mlekiem i napojami bez cukru, wliczając w nie kawę i herbatę.

Zapotrzebowanie na ilość płynów u różnych ludzi waha się. Najważniejszy jest to, by nie zmieniać swoich przyzwyczajeń zbyt mocno, gdy jesteśmy chorzy.

- Jeśli na co dzień nie pijesz dużo wody i nagle dostarczysz swojemu organizmowi dużą jej ilość, może to wywołać szok - powiedziała lekarka.

Dodała, że ma nadzieję, iż badania zostaną zauważone i wpłynie to na zmianę udzielania porad pacjentom.

Ważne jest nawodnienie

- Picie wody jest bardzo ważne w utrzymaniu zdrowia, zarówno fizycznego i mentalnego, a pacjenci powinni pić więcej, gdy są chorzy. Szczególnie w warunkach, które mogą spowodować odwodnienie - powiedział dr Imran Rafi z katedry innowacji i badań klinicznych na Royal College of General Practitioners w Londynie.

Nie ma jasnego zalecenia, ile wody powinni pić ludzie, aby być zdrowym. Ważne jest, by być nawodnionym. Jasny kolor moczu jest dobrą wskazówką.

Raport o nadmiernym spożyciu wody może mieć ważne konsekwencje dla pacjentów.

Przydatne rady

- Agencja rządowa Zdrowia Publicznego w Anglii radzi, by pić od sześciu do ośmiu szklanek płynów dziennie, łącznie z wodą, ale nie ograniczać ich tylko do wody;

- nie ma oficjalnej wskazówki ile pić podczas choroby, ale dr Noronha radzi, by było to półtora raza więcej niż zwykle.

Dowiedz się, jakie zdanie na temat różnych rodzajów wody ma dietetyk:

Dietetyk o wodzie: źródlanej, mineralnej, gazowanej i "normalnej"
Dietetyk o wodzie: źródlanej, mineralnej, gazowanej i "normalnej"TVN Meteo Active

Autor: AP/aw / Źródło: theguardian.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości