Najnowsze

Nadciśnienie tętnicze ma co trzeci Polak. Nieleczone zabija

Najnowsze

"Cegiełka zdrowia". Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze to problem XXI wieku. Zapadają na nie coraz młodsze osoby. Jak z nim walczyć, podpowiada Agnieszka Cegielska wraz z ekspertami w programie "Cegiełka zdrowia".

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Nadciśnienie tętnicze to trwałe podwyższenie ciśnienia krwi w tętnicach krążenia systemowego, które powoduje uszkodzenie tkanek i narządów.

Występuje, gdy wartość graniczna pomiarów wykonanych przekracza 140/90 mmHg.

Może prowadzić do zawału serca, udaru mózgu, powstania tętniaka, niewydolności nerek, ślepoty i zaburzeń pamięci. Nieleczone skraca życie.

Przyczyny nadciśnienia mogą być genetyczne i środowiskowe, czyli wynikające z niezdrowego stylu życia: palenia papierosów, nadmiernego spożywania soli i produktów przetworzonych, braku aktywności, nadmiernego stresu i otyłości.

- Nadciśnienie tętnicze występuje u co trzeciego dorosłego Polaka. Jest to też jedna z głównych przyczyn zgonu w populacji światowej - alarmuje dr n. med. Piotr Gryglas.

Jak leczyć?

Po rozpoznaniu choroby lekarz zaleca przede wszystkim zmianę stylu życia. Należy zredukować masę ciała, zacząć się ruszać i zdrowo odżywiać. Gdy to nie pomoże, albo kiedy stan pacjenta jest poważny, lekarz przepisuje leki obniżające ciśnienie tętnicze.

Co jeść?

Należy jeść jedną porcję mięsa dziennie: gotowanego lub pieczonego. Wprowadzić do diety sporo warzyw, kiszonki, ryby oraz zdrowe węglowodany: kasze i pełnoziarniste pieczywo.

- Unikajmy produktów z glutaminianem sodu praz paczkowanej i przetworzonej żywności - podpowiada Iwona Wierzbicka, dietetyk kliniczny.

Jak ćwiczyć?

Najlepiej spokojnie. Idealne będą spacery, nordic walking, basen i joga. Karolina Murdzia, instruktorka jogi, poleca pozycje relaksacyjne.

Autor: mar/map / Źródło: TVN Meteo Active