Najnowsze

Nadchodzi wielkie zbliżenie Marsa. Będzie najjaśniejszym punktem na niebie

Najnowsze

Wielkie zbliżenie Marsa
Wielkie zbliżenie MarsaNASA
wideo 2/14

Jeśli wybieracie się na Marsa, to mamy dla Was dobrą wiadomość - obecnie dystans między Ziemią a Czerwoną Planetą jest najkrótszy od 15 lat. Dodatkowo w ciągu najbliższych tygodni ta odległość zmniejszy się jeszcze bardziej, a co za tym idzie Mars będzie świecić jeszcze jaśniej. To świetny moment na jego obserwacje.

Ostatniego dnia lipca Mars będzie najbliższej Ziemi od 15 lat. Znajdzie się wtedy w odległości zaledwie 57,6 miliona kilometrów od nas. Jednak najjaśniej zaświeci chwilę wcześniej, bo 27 lipca. Tego dnia dojdzie do tak zwanego wielkiego zbliżenia.

Wielkie zbliżenie

Na przełomie lipca i sierpnia Mars będzie świecić na nocnym niebie wyjątkowo jasno. Czerwona Planeta, widoczna wtedy gołym okiem, prześcignie wszystkie najjaśniejsze gwiazdy, co sprawi, że będą panować wyśmienite warunki do jej obserwacji. Oczywiście pod warunkiem, że nieba nie przesłonią chmury.

Tę sytuację zawdzięczamy wielkiej opozycji Marsa (inaczej wielkiemu zbliżeniu), co oznacza, że planeta znajdzie się dokładnie po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Dojdzie do tego już 27 lipca. Wtedy Mars będzie doskonale oświetlony, a co za tym idzie świetnie widoczny (tłumaczy to poniższa grafika). Taka sytuacja ma miejsce raz na 15-17 lat - ostatnio cieszyła pasjonatów astronomii 27 sierpnia 2003 roku.

Nachylenie orbity Marsa pozwoli na oświetlenie go przez Słońce (marsmars.nasa.gov

Świetne warunki do obserwacji już teraz

Dzień, w którym Mars znajdzie się w wielkiej opozycji, nie jest jednak jedynym dniem, gdy Czerwona Planeta będzie wyglądać wyjątkowo korzystnie. Już teraz znajduje się stosunkowo blisko nas, dzięki czemu możliwa jest jego obserwacja.

Po tegorocznym bliskim spotkaniu z Marsem na kolejne musimy czekać aż do 2035 roku. Wtedy znajdzie się on jeszcze bliżej niż teraz, bo w odległości około 57 milionów kilometrów.

Jeśli uda Wam się uwiecznić marsjańskie obserwacje na fotografiach, to zachęcamy do podzielenia się nimi. Wysyłajcie je na Kontakt 24!

Mars będzie dużo lepiej widoczny niż w ciągu ostatnich 15 lat (NASA)NASA

Co słychać na Marsie?

Podczas obserwacji Mars może wydawać się spokojnym miejscem. Rzeczywistość jest jednak zgoła inna, ponieważ obecnie trwa tam sezon burzowy. Szalejąca na północy planety burza piaskowa pokrywa jedną czwartą jej powierzchni - czyli obszar odpowiadający wielkością Ameryki Północnej i Rosji.

- Burza ta jest jedną z najbardziej intensywnych, jakie obserwowano na Czerwonej Planecie - poinformowało NASA w komunikacie prasowym.

Autor: amm/aw / Źródło: mars.nasa.gov, polskiastrobloger.pl, earthsky.org

Źródło zdjęcia głównego: jpl.nasa.gov

Pozostałe wiadomości