Nadchodzi prawdziwy sierpień, czyli wyż i upały

Arleta Unton-Pyziołek o sierpniowej pogodzie w Polsce
Arleta Unton-Pyziołek o sierpniowej pogodzie w Polsce
Arleta Unton-Pyziołek o sierpniowej pogodzie w Polsce

Jaki jest przeciętny sierpień w Polsce? Słoneczny, spokojniejszy niż lipiec i ma maksymalnie 13 dni deszczowych. Temperatury, szczególnie na wschodzie i południu kraju, osiągają wówczas powyżej 30 st. C. Tegoroczny nie powinien odbiegać od normy - zapowiadają amerykańscy meteorolodzy i synoptycy TVN Meteo.

- Sierpień będzie statystyczny, przeciętny. Jest w nim ok. 12-13 dni deszczowych, z wyjątkiem rejonów podgórskich - tam zazwyczaj pada częściej. W sumie spadnie do 80 litrów wody na metr kwadratowy, a temperatury standardowo osiągną więcej niż 30 st. C - zapowiada synoptyk TVN Meteo, Aneta Unton-Pyziołek na antenie TVN24.

- Najcieplej będzie na wschodzie i południu Polski - dodała i podkreśliła, że dane te potwierdzają też meteorologowie z Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologiczej (NOAA), którzy monitorują pogodę na całym świecie. Ich prognoza zakłada, że Polska w sierpniu będzie słoneczna, a deszczu prawie nie będzie.

- Wynika to z tego, że aurę w nadchodzącym miesiącu kształtują wyże, w przeciwieństwie do deszczowego lipca - wyjaśniła Unton-Pyziołek. - Bywały takie sierpnie, kiedy temperatury w Polsce osiągały nawet 38 st. C - dodała i podkreśliła, że czeka nas słoneczna i ciepła pogoda.

W lipcu nie mieliśmy szczęścia

- Koniec lipca będzie jeszcze deszczowy. Wynika to z tego, że znależliśmy się w tzw. bruździe niskiego ciśnienia. Ciągnie się na od Włoch aż po Rosję i jest to trasa, którą przemieszczają się niże. Obecnie tworzy się kolejny front atmosferyczny, który będze wędrował przez Bałkany i niestety zahaczy o Polskę - wytłumaczyła synoptyk TVN Meteo.

Autor: xyz//ŁUD / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości