Najnowsze

Nadchodzi ciepły weekend. W sobotę nawet 27 stopni

Najnowsze

Tomasz Wasilewski opowiada o prognozie na weekend
tvn24Tomasz Wasilewski opowiada o prognozie na weekend

Od kilku dni pogoda nas nie rozpieszcza. Chłód i wilgoć w niczym nie przypominają wakacyjnej aury. Na szczęście na horyzoncie widać poprawę. Tomasz Wasilewski, prezenter TVN Meteo informuje, że już w weekend "zasadniczo zmieni się cyrkulacja". Jest szansa, że w sobotę na termometrach niektórzy ujrzą 27-28 stopni.

W środę narzekania mieszkańców Polski na chłód są uzasadnione. Cały czas płyną do nas dość zimne masy powietrza polarno-morskiego z północy.

Niekorzystne oddziaływanie wyżu z niżem

- Wynika to z tego, że niedaleko naszych granic (częściowo nad Estonią i nad Rosją) mamy niż. Za jego sprawą dziś o poranku były 4 stopnie - informuje Tomasz Wasilewski.

Jednak nie tylko niż nam nie służy. Wasilewski tłumaczy, że na pogodę w naszym kraju wpływa także wyż, który znajduje się nad Morzem Norweskim.

- Teraz ten wyż oddziałuje z niżem rosyjskim i sprowadza zimne powietrze z północy - precyzuje prezenter.

Sierpień ciepło się z nami pożegna

Z prognoz wynika jednak, że wkrótce ta cyrkulacja się zmieni i pogoda ulegnie poprawie.

- Będzie zupełnie inaczej - twierdzi Wasilewski. - Nad Rosją, gdzie teraz mamy niż, znajdzie się wyż. W tym wyżu będzie cyrkulacja południowo-wschodnia, a powietrze napływające z tego kierunku musi być ciepłe - dodaje.

Dlatego też w sobotę termometry na południu kraju odnotują 27, a może nawet 28 st. C. - To będzie zasadnicza zmiana cyrkulacji. Położenie wyżu na wschodzie Europy będzie determinować rozwój pogody pod koniec tygodnia i stąd zapowiadana zmiana - podsumowuje Wasilewski.

Autor: kt/rp / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości