Najnowsze

"Na Ziemi będzie mnóstwo miejsc, gdzie nie da się żyć"

Najnowsze

[object Object]
"Jesteśmy w obliczu katastrofy klimatycznej"tvn24
wideo 2/20

- Już nie mamy czasu, musimy działać - apelował na antenie TVN24 gość "Wstajesz i wiesz" profesor Paweł Rowiński, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk, geofizyk. Jak zaznaczył, stoimy w obliczu katastrofy klimatycznej.

- Wszystkie gazy kopalne spowodowały, że nasza ekonomia się rozwija, cywilizacja się rozwija, ale teraz te gazy, wszystkie substancje kopalne, mogą się stać naszym przekleństwem - mówił Rowiński. - Ciągle wydobywamy, dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych emitujemy niestety coraz więcej, pomimo dużego szumu. To powoduje nieodwracalne zmiany klimatyczne - podkreślił.

Także Polska się zmieni

W raporcie klimatycznym Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) z 2018 roku napisane jest, że jeśli nie uda się zahamować zmian klimatu, rozwój ludzkości zostanie zatrzymany. Profesor Rowiński powiedział, że scenariusz, do którego dążymy, to wzrost temperatury globalnej o maksymalnie 1,5 stopnia do końca XXI wieku, ale wymaga to olbrzymiego wysiłku wszystkich na świecie - zarówno polityków, jak i zwykłych ludzi.

- Jeśli zrealizują się scenariusze "nic nie robimy" i klimat się będzie zmieniał, to temperatura może wzrosnąć o 3-4 stopnie. Wtedy będzie już lawina różnych konsekwencji, włącznie z tym, że na Ziemi będzie mnóstwo miejsc, gdzie nie da się żyć. To spowoduje lawinę migracji, będziemy musieli je również przyjąć tutaj, bo tu jest miejsce, w którym stosunkowo żyje się najlepiej - mówił geofizyk.

Geofizyk dodał jednak, że zmiany klimatu dotyczą też szerokości geograficznych, w których żyjemy. Oznacza to, że będziemy mieli coraz wyższe temperatury w Polsce.

- Dni gorących w Polsce jest trzykrotnie więcej niż na przykład w latach 70. - podkreślił geofizyk. - To, co w nas bardzo uderza, czego doświadczamy w danej chwili w Polsce, to potężne susze. I te susze się powtarzają - mówił Rowiński. Dodał, że kiedyś zdarzały się raz na 5-6 lat. W tej chwili mamy do czynienia z suszami co drugi rok.

- To będzie przeplatane również innymi kataklizmami, jak powodzie - zaznaczył.

Konsekwencje zmian klimatycznych w Europie (PAP/Małgorzata Latos)PAP/Małgorzata Latos
Emisja dwutlenku węgla na świeciePAP/Adam Ziemienowicz

Co można zrobić?

- Musimy wreszcie przestać dyskutować o tym, czy są zmiany klimatu i czy to spowodował człowiek. To jest fakt, absolutnie potwierdzony - mówił geofizyk. Dodał, że w czasopiśmie "Nature" pojawiły się prace podsumowujące wszystkie publikacje z ostatnich lat dotyczące klimatu. I według nich 99 procent uczonych z całego świata jest absolutnie zgodna co do faktu, że człowiek powoduje zmiany klimatyczne.

- Przeciętny Kowalski musi sobie zdawać sprawę z faktu, że te zmiany klimatu będą, w związku z tym musi oszczędzać wodę, żyć ekologicznie, nie jeść tyle mięsa, ile zjada do tej pory - tłumaczył.

Podkreślił, że należy słuchać i dokonywać prostych czynności, które są dla świata ważne.

- To nie uda się bez zmian gospodarczych, bez zmiany podejścia do gospodarki. Na pewno będą zawirowania w niektórych sektorach przemysłowych, ale też nauka pokazuje, że to może być szansa. Innowacyjność zwykle powoduje, że kraje się rozwijają bardzo mocno - tłumaczył geofizyk. - Nie unikniemy dekarbonizacji, z tym się trzeba pogodzić, ale nie należy nad tym płakać. - Trzeba działać bardzo szybko - podkreślił. - Już nie mamy czasu, musimy działać - apelował.

Geofizyk zaznaczył, że stoimy w obliczu katastrofy klimatycznej.

Globalny ranking klimatycznego ryzyka (Małgorzata Latos/PAP)Małgorzata Latos/PAP
Emisja gazów cieplarnianych w Polsce (infografika)PAP

Posłuchaj całej rozmowy z profesorem Pawłem Rowińskim:

Rozmowa z profesorem Pawłem Rowińskim
Rozmowa z profesorem Pawłem Rowińskimtvn24

Autor: anw/map / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości