Najnowsze

Na wakacje do Budapesztu, Wilna lub Warszawy. Bo tam najkorzystniej

Najnowsze

ShutterstockNajtańsze miasta to Budapeszt, Wilno i Warszawa

Budapeszt, Wilno i Warszawa to miasta, które warto odwiedzić w wakacje - wynika z rankingu Post Office Travel Money, brytyjskiej firmy zajmującej się przekazami pieniężnymi. W tych miastach znajdziemy najlepszą relację jakości do ceny, przekonują Brytyjczycy.

"Stolica Węgier wypada najkorzystniej finansowo, gdy porówna się koszty pobytu" - wynika z raportu Post Office City Costs Barometer 2013, który ocenia najatrakcyjniejsze miasta na krótki wakacyjny wypad dla Brytyjczyków w tym roku. Post Office Travel Money wzięło pod uwagę ceny za dwanaście typowych dla turystyki rzeczy, m.in. wyżywienie (w tym koszty za kawę, napoje bezalkoholowe, wino i piwo), komunikację miejską, obiekty muzealne i zakwaterowanie na dwie noce w popularnych hotelach w mieście. Po porównaniu wartości lokalnej waluty w stosunku do funta okazało się, że najlepiej wypada Budapeszt - weekendowy pobyt tam kosztuje Brytyjczyka 134,76 funtów, czyli ok. 660 zł.

To zdecydowanie mniej niż w najdrożsych europejskich miastach - Sztokholmie, gdzie na zwiedzanie trzeba przeznaczyć ok. 2060 zł (420 funtów), czy Kopenhadze (2150 zł, czyli 440 funtów).

Warszawa i Kraków w czołówce

Wschodnioeuropejskie stolice w ogóle wypadły najlepiej - drugie miejsce zajęło litewskie Wilno (koszt 140,99 funtów), a trzecie Warszawa (151,69 funtów). Tuż za nami uplasowały się łotewska Ryga (155,34 funtów), czeska Praga (168,34 funtów) i Tallin w Estonii (172,63 funtów). Wszystkie są bowiem wyjątkowo tanie, biorąc pod uwagę koszty pobytu w najdroższym mieście Europy w tym rankingu - Kopenhadze (440,45 funtów).

Spadający kurs

Post Office Travel Money informuje Brytyjczyków, że z powodu spadku wartości funta, w porówaniu do ubiegłego roku ceny wzrosły w 22 z 25 analizowanych miast. W Wiedniu produkty zdrożały o 26,3 proc., w Bostnie - o 28,4 proc., Rydze - 30,7 proc, a Sztokholmie - aż o 33 proc.

Wyjątkami, gdzie ceny nie wzrosły był Berlin, Praga i Lizbona. Spadły one odpowiednio o 1,5 proc., 6,8 proc. i 19,1 proc. Portugalska stolica stała się tym samym najtańszym miastem w sterfie Euro.

Do Krakowa na "ekonomiczne" wakacje

Post Office Travel Money zapytał także mieszkańców Wysp Brytyjskich, gdzie chcieliby pojechać na wakacje w rozsądnej cenie. W pierwszej trójce znalazły się: Dubrownik, Moskwa i Kraków.

Z kolei, jeśli Brytyjczycy nie musieliby oszczędzać na wyjeździe, to pojechaliby do Nowego Jorku, Sydney lub Rio de Janeiro.

- Rosnące ceny w większości miast z naszej ankiety, w połączeniu ze spadkiem wartości funta, sprawiają, że wydatki na pobyt są ważniejsze niż kiedykolwiek, przy wyborze miejsca. Brytyjczycy coraz bardziej liczą się z pieniędzmi i wybierają tańszy ekwiwalent dla ich wymarzonych miejsc: Nowego Jorku, Sydney i Rio de Janeiro - ocenił Andrew Brown z Post Office Travel Money.

Ranking najtańszych wakacyjnych miast

1. Budapeszt, Węgry

2. Wilno, Litwa

3. Warszawa, Polska

4. Ryga, Łotwa

5. Lizbona, Portugalia

6. Dubrownik, Chorwacja

7. Praga, Czechy

8. Tallin, Estonia

9. Istambuł, Turcja

10. Belfast, Irlandia Północna

Autor: pk, am/mtom / Źródło: Daily Mail

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości